Димитър Русков
"Борецът за свобода" Християн Мицкоски влезе с мощна крачка на прага на премиерския офис в Скопие преди няколко месеца.
Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ изпълни по учебник три задачи само за 100 дни управление: предаде Македония, наруга България, целуна Вучич... и се наведе доземи с гръб към Сърбия - може би да прибере обратно в джоба си изпадналия български паспорт на македонския енергиен министър Саня Божиновска.
100 провала на 100%
Докторът на техническите науки Мицкоски излекува всяка болезнена надежда на македонските граждани за европейско бъдеще.
Той вдигна лявата си ръка срещу изфабрикувания и несъществуващ "български диктат". С дясната пък подписа загробващ договор с Орбан. 500 млн. евро заем от Унгария с марка "Made in China".
Университетският професор даде пример на подчинените си как да превиват гръбнак пред Белград, Будапеща и Москва по "патриотски".
Министър-председателят се превъплъти и в математик. С президента Силяновска и външния министър Муцунски предложиха на Брюксел "френско предложение плюс" и "отложено действие на конституционните промени". И двете идеи претърпяха пълно крушение, подкрепата за тях в Европа е нулева.
От сапунената опера със знамето в София, до детинските изблици на Мицкоски срещу ЕС, целият континент се изсмя в лицето на македонските антиевропейски антипатриоти.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел извади писалката и написа "слаб 2 минус" върху домашната работа на Мицкоски. Последният получи указание да изпълнява стриктно международните договори и споразумения, включително Преговорната рамка, част от която е Договора за добросъседство с България.
Нещо повече, Мишел и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен взеха различно решение за "забавено действие" - присъединяването на Скопие към ЕС.
Албания беше разделена от Северна Македония, защото изпълни своите задължения. Югозападната съседка на България обаче остава в плен на държавната идеология и скача в руско-сръбската сфера на влияние. Македония има спор с целия ЕС, а не с България. Страната е много далеч от пълноправно членство в блока не заради София, не и поради липсата на конституционни промени, а защото режимът в Скопие няма желание да свали от врата си смъртоносните окови на Белград.
Мицкоски заплаши бъдещето на Северна Македония
не само в ЕС, но и в НАТО, като пряко дискредитира и саботира жизненоважния за военната логистика на Алианса транспортен Коридор 8.
Непрестанни са усилията и на македонския вицепремиер Александър Николоски в тази посока. Освен, че обича да нарича българите "мизерни", той си позволява да застрашава цялата система за сигурност в региона. Едно е да недолюбваш българите, друго е да си играеш с огъня във времена, когато на няколкостотин километра в Украйна се води брутална война, а конфликтът в Близкия изток изглежда неуправляем.
Забравата на собствения народ не е чужда за онези скопски политици, които отпразнуваха сръбската окупация на Македония на връх Каймакчалан, но не обелиха и дума за героя от Марсилия Владо Черноземски, който ликвидира сръбския тиранин Караджорджевич на 9 октомври през 1934 г. 90 години по-късно ВМРО на Мицкоски е по-близка до Сръбската радикална партия, отколкото до идеала за свободна и независима Македония.
Уж "съюзниците" на Мицкоски от албански произход вече отправиха първото предупреждение.
"Без конституционни промени Македония не трябва да съществува като държава", отсече албански депутат от управляващата коалиция.
София и Брюксел трябва да внимават. Задават се опасности, а деструктивизмът на Мицкоски заплашва териториалната цялост и суверенитета на Северна Македония. България първа призна Република Македония, дано не се налага първа да я защитава. | БГНЕС
Още от Свят
Джо Байдън е одобрил секретен меморандум за национална сигурност преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом
Документът цели да помогне на следващата администрация да „увеличи капацитета си“ и да изгради свое виждане по най-сложните въпроси на външната политика
Еманюел Макрон и Доналд Туск ще обсъдят разполагането на 40 000 войници в Украйна
Според Politico разполагането на чуждестранни войски в Украйна може да гарантира, че Путин няма да започне нова война в бъдеще
Володимир Зеленски: Поканата за членство в НАТО трябва да бъде за цяла Украйна
По думите му това се изисква от украинската Конституция и международното право и не може да бъде нарушавано