Започна 100-дневният спринт до изборите в САЩ - последният етап от кампанията, белязана от опит за убийство на Доналд Тръмп и зашеметяващото оттегляне на президента Джо Байдън.
След седмици на борби и отчаяние от кандидатурата на Байдън демократите се консолидираха зад вицепрезидента Камала Харис, променяйки радикално надпреварата до 5 ноември.
Кандидатурата на Харис очевидно съживи кампанията на нейната партия, която съобщи, че е събрала 200 млн. долара - предимно от дарители, които се явяват за първи път - откакто Байдън се отказа и подкрепи вицепрезидента си преди седмица, предаде АФП.
Ново проучване на „Уолстрийт джърнъл“ показа, че Харис е намалила предишното изоставане на Байдън от Тръмп на 6 пункта - в рамките на допустимата грешка. Подкрепата за демократите се увеличава сред чернокожите, латиноамериканците и младите избиратели.
Републиканският социолог Дейвид Лий, който проведе проучването, предупреди демократите да не се увличат от изострянето на надпреварата.
„Доналд Тръмп е в много по-добра позиция на тези избори в сравнение с подобен момент на изборите през 2020 г.“, каза Лий.
Ако надпреварата е в задънена улица в национален мащаб, предимството все още е на страната на Тръмп, като се има предвид математиката на системата на Избирателната колегия за избор на президент.
Победата на Тръмп над Хилъри Клинтън през 2016 г. дойде въпреки загубата на народния вот в цялата страна с близо три милиона бюлетини.
„Ние сме аутсайдерите“
„Ние сме аутсайдерите в тази надпревара“, призна Харис по време на събитие за набиране на средства на 27 юли.
„Но това е кампания, която се движи от хора, а ние имаме инерция“, добави тя.
Бившият вицепрезидент Ал Гор се присъедини към групата от високопоставени демократи, които подкрепиха Харис, като подчерта нейния опит в областта на околната среда.
Конгресът на Демократическата партия в средата на август ще се стреми да запази тази инерция с тържествено обявяване на кандидатурата на Харис.
Всичко изглеждаше много различно само преди месец.
Притесняван от опасенията на избирателите относно възрастта и умствената му острота, 81-годишният Байдън в най-добрия случай беше извън играта и изоставаше от предшественика си в първия реванш на президентските избори, откакто Дуайт Айзенхауер побеждава Адлай Стивънсън през 1956 г.
Неубедителното представяне на Байдън в дабата срещу Тръмп на 27 юни внесе тревога и паника в партията му.
Пламъците бяха разпалени от безупречната демонстрация на единство зад 78-годишния Тръмп по време на Националния конгрес на Републиканската партия - събитие, което бе вдъхновено от неуспешния опит за убийство само няколко дни по-рано на митинг в Пенсилвания.
След първоначална демонстрация на непокорство Байдън се подчини на неизбежната реалност и се отказа от надпреварата преди седмица.
Харис, която е с едно поколение по-млада, на 59 години, сложи ръкавиците - превръщайки състезанието между двама непопулярни, застаряващи бели кандидати, в динамичен и непредсказуем сблъсък.
Окончателният резултат на 5 ноември вероятно ще бъде определен от около 100 000 независими, гласоподаватели в няколко "колебаещи се щата", в които се водят битките. Именно там двете кампании ще насочат усилията си през следващите три месеца.
Меденият месец на Харис
Предизвикателството пред Харис е значително. След като републиканците се адаптират към нейната кандидатура и усъвършенстват стратегията си, те ще я атакуват по ключови за избирателите въпроси като имиграцията и повишаването на цените.
Стратегът на Демократическата партия Джеймс Карвил предупреди, че демократите трябва да престанат с веселите приказки и да се подготвят за предстоящата буря.
„Те ни нападат и ще продължат да ни нападат. И този вид замаяно въодушевление няма да ни помага задълго“, каза той.
Дори бившият президент Барак Обама предупреди демократите да не се заблуждават, подчертавайки статута на Харис на аутсайдер и необходимостта тя да спечели доверието на избирателите.
Тръмп, чиито рейтинги се покачват след покушението срещу него на 13 юли и успешното провеждане на републиканския конгрес, изясни приоритетите в своята предизборна кампания в Минесота - щат, който традиционно демократите печелят.
Наричайки Харис „радикална луда либералка“, Тръмп я представи като екстремист по отношение на абортите. | БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis