Европейските лидери искат да прекъснат връзката между растящите цени на газа и сметките за електроенергия - цялостна реформа на енергийния пазар на ЕС, която стана неотложна след нахлуването на Русия в Украйна. Това раздвижване в целия континент на 27-те икономики на ЕС с различни енергийни нужди и източници ще бъде дълъг и политически труден процес, но времето е малко, за да се предотврати зимна криза, прогнозира Жулиен Жиро, агенция "Франс прес".
Защо системата изпитва затруднения?
Електрическата енергия не може да се складира, за разлика от природния газ, така че производството и потреблението трябва постоянно да се балансират.
На пазара на ЕС цената на електроенергията се определя от цената на последния енергиен източник, използван в отговор на търсенето - често това е газова електроцентрала, тъй като тя може бързо да бъде пусната в експлоатация.
Системата се развива през 90-те години на миналия век, когато възобновяемите енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия са скъпи и по-малко надеждни, а има евтин и постоянен поток от газ. През годините възобновяемата енергия поевтиня, а газът поскъпна - първоначално бавно, а след това рязко след като Москва започна войната си в Украйна.
Докато държавите-членки на ЕС се борят да запълнят хранилищата с газ, Русия отговори на западната подкрепа за Украйна, като намали доставките и организира, както твърди, спирания за поддръжка на газопровода. Цените се повишиха, дори в по-малко зависимите от газа държави, които разполагат с ядрени и възобновяеми енергийни източници. Миналата седмица цените на електроенергията за доставка в началото на 2023 г. достигнаха 950 евро за мегаватчас в Германия и 1300 евро във Франция - в сравнение с 85 евро миналата година.
Някои сили в ЕС отдавна настояват за реформи. От миналата година Франция настоява цените на електроенергията да бъдат "отделени" от газа, така че потребителите ѝ да се възползват от голямата ѝ ядрена енергийна база. Испания е инвестирала значителни средства във възобновяема енергия, но все още вижда цените се основават на цената на газа. Но още миналата година Германия и дузина други столици на ЕС се противопоставяха на реформата, като смятаха, че пазарът подкрепя иновациите и защитава стабилните доставки. Сега това се променя и Германия ще бъде по-отворена към идеите на Брюксел, когато министрите на енергетиката на ЕС се срещнат на 9 септември за "спешни" кризисни преговори.
Какво планира Брюксел?
Планът на Европейската комисия не е представен, но нейният ръководител Урсула фон дер Лайен обеща както незабавна "спешна намеса", така и по-бавна "структурна реформа на пазара на електроенергия".
Някои държави-членки предприеха свои собствени временни мерки за овладяване на рязко покачващите се цени, но на ниво ЕС дългосрочният план изглежда по-напреднал от незабавните мерки за справяне с кризата.
"Намираме се в такъв ценови скок, че той отвори политическо пространство", заяви за АФП европейски дипломат, говорейки при условие на анонимност, за да обясни текущите дебати. "Европейската комисия ще започне оценка на въздействието през есента и можем да очакваме предложение до началото на следващата година", каза той.
Това предложение може да приеме формата на законодателство на ЕС и в такъв случай, както предупреждава Николас Бергманс от мозъчния тръст IDDRI, процесът на законотворчество може да отнеме до две години.
Какво може да се направи веднага?
Преструктурирането на пазара на електроенергия на едро ще отнеме време, но европейските бизнеси и домакинства вече са засегнати от нарастващи сметки и правителствата са подложени на натиск да действат.
Правителството на Чешката република, която е ротационен председател на ЕС, иска да се въведе таван на цените на едро на природния газ, а Белгия иска да ограничи сметките за електроенергия.
Възможно е да се действа и в двете посоки, заяви дипломатът пред АФП.
"Или ще намалим цената на газа, или ще направим преходно отделяне", каза той. "Изборът вероятно е таван на цената на едро на електроенергията, но идеята за таван на цената на газа, който би намалил и цената на електроенергията, не е изоставена."
Бергманс прогнозира, че срещата през следващата седмица ще даде на Европейската комисия политическа насока от страна на държавите-членки за посоката, в която да поеме.
„Интересите се разминават в зависимост от енергийния микс на страната“, обясни той. „Ограничаването на цената на електроенергията е много по-лесно да се приложи в страни, които използват сравнително малко газ".
Преводът е на БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства