24 Ноември, 2024

Ако Тръмп се върне в Белия дом, БВП на ЕС ще спадне с 1,3%

Ако Тръмп се върне в Белия дом, БВП на ЕС ще спадне с 1,3%

Ако Тръмп

Как победата на Тръмп може да доведе до търговска война за милиарди евро за Германия.

Една ескалираща търговска война, която може да възникне, ако Доналд Тръмп бъде преизбран за втори мандат като президент на САЩ, може да означава загуба на милиарди евро за германската икономика, алармира доклад.

С наближаването на изборите в САЩ през 2024 г. нарастват спекулациите за ескалираща търговска война между ЕС и САЩ, особено ако бившият президент Доналд Тръмп бъде избран отново. Това би могло да окаже значително въздействие върху Германия, тъй като САЩ са един от най-големите търговски партньори на страната.

Причината е най-вече в това, че Тръмп вече сподели, че митата върху вноса в САЩ могат да бъдат увеличени до 10 % или евентуално дори до 20 %, ако той отново заеме поста.

В доклад на Германския икономически институт (IW), предоставен на „Евронюз Бизнес“, се посочва как нарастващата търговска война може да засегне Германия в два потенциални сценария.

Първият сценарий очертава какво би се случило, ако Тръмп повиши митата върху целия внос в САЩ до 10%, а митата върху стоките, внасяни в САЩ от Китай, до 60%, считано от 2025 г. В този случай е вероятно ЕС също да предприеме ответни мерки с тарифа от 10% върху стоките, внасяни в блока от САЩ.

Вторият сценарий очертава още по-сериозна търговска война, при която и ЕС, и САЩ си налагат взаимно мита от 20 %.

Как по-високите вносни мита на САЩ биха могли да се отразят на германската икономика?

Стойността на германския износ за САЩ възлиза на около 171,65 млрд. долара (158,75 млрд. евро) през 2023 г., според базата данни Comtrade на ООН. През 2022 г. някои от основните германски стоки, внасяни от САЩ, са били опаковани лекарства, автомобили, кръв, ваксини, антисеруми, култури и токсини.

От друга страна, през 2023 г. Германия е внесла от САЩ стоки на стойност около 76,47 млрд. долара (70,70 млрд. евро). Някои от основните продукти бяха превозни средства, оптично и техническо оборудване, електрическо и електронно оборудване, минерални горива, самолети, фармацевтични продукти и космически кораби.

Тези сектори потенциално биха могли да бъдат значително засегнати в случай на ескалираща търговска война между ЕС и САЩ.

При първия сценарий на IW, за четиригодишния мандат на Тръмп, в случай на преизбиране, Германия може да претърпи загуба на брутен вътрешен продукт (БВП) в размер на над 127 млрд. евро, което е изчислено по постоянни цени за 2020 г.

При втория сценарий германската икономика вероятно би могла да загуби около 180 млрд. евро, което би могло да се изрази в спад на БВП с 1,5 % до края на четиригодишния мандат на Тръмп. В този случай ЕС-27 ще загуби около 1,3 % от БВП.

Основната причина за този спад на БВП вероятно ще бъде значителен срив на частните инвестиции. Въпреки това частното потребление вероятно няма да бъде засегнато значително.

Германия също така е по-склонна да бъде засегната от търговското напрежение, тъй като разчита в голяма степен на износа като цяло, докато САЩ са малко по-самостоятелни, тъй като са по-голяма и по-сигурна в икономическо отношение държава.

Според „Фич рейтингс“: „Американските мита ще изострят съществуващите предизвикателства пред растежа в Европа, особено за експортно ориентираната икономика на Германия, която вече е изправена пред циклични и структурни промени.

Това би могло да се отрази негативно на растежа в еврозоната и да увеличи разликата в икономическите резултати спрямо САЩ. Допълнителният риск за растежа би могъл да натовари и публичните финанси, като затрудни постигането на целите за дефицита и дълга“.

Други европейски държави като Италия, Франция и Испания също вероятно ще бъдат изправени пред мита върху износа за САЩ, според „Фич рейтингс“, която оценява размера на тези мита на между 1 % и 2,6 %.

Най-високата ставка вероятно ще бъде приложена към Италия, тъй като тя изнася стоки като обувки, облекло и други луксозни артикули, за които се прилагат по-индивидуални тарифи.

Най-много тарифи обаче вероятно ще бъдат наложени на стоки с по-малка стойност, докато за стоки с по-висока стойност тарифите може да са по-малко.

Правилната мярка ли е ответна тарифа от страна на ЕС?

Томас Обст, старши икономист в отдел „Международна икономическа политика, изследвания на финансовите пазари и пазарите на недвижими имоти“ в IW, казва в доклада: „Трансатлантическата търговска война е негативна и за двете страни. Особено за германската експортна индустрия, която вече е в криза.“

В случай на повишаване на митата от страна на САЩ, решението на ЕС също да направи това би било полезно, тъй като потенциално би могло да предотврати твърде дългото продължаване на търговската война или причиняването на твърде големи щети.

Д-р Самина Султан, старши икономист в отдел „Европейска икономическа политика и търговия“, отбелязва в доклада: „В най-добрия случай заплахата от ответни мерки от страна на ЕС би била достатъчна, за да постави Тръмп на мястото му. И на двамата партньори трябва да е ясно, че партньорството при равни условия укрепва позициите и на двете страни спрямо Китай.“

Въпреки това ответните мита от страна на ЕС могат да имат и обратен ефект, тъй като икономиката на блока като цяло може да бъде засегната от нарастващите мита на САЩ, ако търговската война се задълбочи. Те биха могли да изострят проблемите, причинени от рязко покачващата се инфлация, високите лихвени проценти и слабия растеж, с които ЕС се бори от пандемията насам.

Неотдавнашното увеличение на митата на ЕС върху китайските електромобили също означава, че блокът вече е изправен пред търговска война с Китай, който отвърна със собствени разследвания на вноса на ракия, млечни продукти и свинско месо от ЕС.

Поради това сега за ЕС е още по-важно да поддържа добри търговски отношения с други партньори. Това включва САЩ, както и потенциални нови партньори, като латиноамерикански държави или други държави от Югоизточна Азия, за да засили глобалната си позиция. І БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства