Следим внимателно събитията в Украйна и сме възмутени от незаконната, с нищо непредизвикана и неоправдана военна агресия на Русия срещу съседна държава. Искаме Украйна да спечели. Тази победа, от моя гледна точка, означава освобождаване на цялата територия на страната от руските войски, мир и сигурност за всички граждани, зачитане на държавния суверенитет и правата на човека. Това казва в интервю за УНИАН премиерът на Косово Албин Курти.
Той изтъква, че друга причина за тяхната подкрепа за Украйна е повече политическа и е свързана с възможните последици за Балканите. Може да се предположи, че Русия има планове за разширяване на войните, които води. Включително и на територията на Балканския регион.
От негова гледна точка Европейският съюз е постигнал най-високата си степен на единство благодарение на войната в Украйна. Но е убеден, че би могъл да направи повече в борбата на украинците, които воюват за своята независимост и свобода.
Албин Курти коментира и един от много сериозните проблеми, с които се сблъсква целия свят - информационната агресия на Кремъл, в това число и по отношение на Косово.
В Косово нямаме нито един източник на дестабилизация, с който да не можем да се справим. Но някои неща, които идват отвън, са много по-мощни и сложни. Ето защо, заедно с нашите западни партньори, ние правим всичко възможно, за да се борим с дезинформацията и кампаниите за дезинформация, които са в основата на хибридната война на Кремъл. Ние също така укрепваме нашата киберсигурност. Има много опити за хакерство, като например DDoS атаки, които създават високи нива на заплахи и в резултат на това нашият правителствен уебсайт не работи няколко пъти. Атакувани бяха и сайтовете на различни министерства.
Москва разшири присъствието си в Сърбия чрез сътрудничество с Министерството на вътрешните работи, особено с разузнаването, и това има последствия за нейните балкански съседи.
Запитан как вижда бъдещето на Русия, може ли тя да бъде една истински демократична държава, Курти коментира:
„Сега изглежда, че Руската федерация не гледа към бъдещето, а към миналото. Руснаците искат всичко да бъде по старому. Тази страна, която се ръководи от човек, който изпитва носталгия по „златния век“ на Руската империя, а от друга - има изключително негативно отношение към Запада, вече не е No2 по отношение на своето развитие. През втората половина на 20-ти век те се радваха на това признание, че са малко по-назад от САЩ. Сега обаче някак се плъзгат надолу в класацията по сила и могъщество.
Според мен тази комбинация от носталгия по миналото и негативизъм към Запада е проява на безнадеждност. Не можем да кажем, че някои нации или хора са лоши, но обстоятелствата могат да се развият по такъв начин, че правителството да се залитне към авторитаризъм, който може да бъде усетен от тях.
Нашите баби и дядовци са се борили срещу немския и италианския фашизъм, а сега нашето поколение се бори срещу руския. Следователно абсолютен имунитет срещу фашизма не съществува. И сега, за съжаление, народът на Русия, с малки прекъсвания, премина от една крайност в друга - от комунизъм към фашизъм.“
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis