24 Ноември, 2024

Армията на Мозамбик води сражения с "Ислямска държава" за ключово пристанище

Армията на Мозамбик води сражения с "Ислямска държава" за ключово пристанище


Правителствената армия на Мозамбик е ликвидирала за последните седем дни 59 бойци от африканско подразделение на "Ислямска държава", съобщи днес министерството на отбраната, цитирано от ДПА.

В операцията в северната провинция Кабу Делгаду са били унищожени и шест лагера на терористите.

Бунтовниците обаче са установили контрол върху северния пристанищен град Мосимбоа да Прая, за който се сражава с правителствените сили още от април.

Същевременно бунтовниците са превзели околни села и пътищата към града и на 9 август пратеното от правителството подкрепление за гарнизона в Мосимбоа да Прая е попаднало в засада. Според южноафриканския вестник "Дейли маверик" са били убити 55 правителствени войници и 90 са били ранени.

Мосимбоа да Прая е стратегическо пристанище с население около 30 хиляди души. През него минава голяма част от инфраструктурата, която се изгражда за разработването на няколко газови находища в шелфа на Мозамбик.

Експертът по Мозамбик Алекс Винес, директор на африканската програма на "Чатъм хаус", каза днес пред ДПА, че бунтовниците действат все по-уверено, тъй като са по-добре въоръжени и организирани, а правителствените сили са изтощени и деморализирани, което личи и от боевете за Мосимбоа. Според Винес това е "неочакван удар за правителството" и конфликтът в Кабу Делгаду сега е по модела на офанзиви и контраофанзиви.

Операциите на регионалните структури на "Аш Шабаб" и ИСКАП (Централноафриканска провинция на ИД) вече трета година са разширяват в Кабу Делгаду с цел създаване там на ислямистка държава.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.