28 Ноември, 2024

Армията на Северна Корея се включи в борбата с COVID

Армията на Северна Корея се включи в борбата с COVID

Властите вече признават официално за 1.5 милиона случая на заразени с коронавирус

Севернокорейската армия предприе интензивно раздаване на медикаменти, предназначени за борба с епидемията от COVID-19, съобщи днес севернокорейската информационна агенция КЦТА, като информира за близо 1,5 милиона случаи на „треска“ в страната.

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун разпореди общонационална карантина в опит да възпре разпространението на вируса в страната, чието население не е ваксинирано. Той изпрати войската на помощ в борбата с епидемията, като изрази недоволството си от начина, по който се води тази борба. 

Стотици военни от Народната армия на Корея с камуфлажни дрехи се събират в столицата Пхенян, се вижда на снимки, разпространени от КЦТА.

Ким Чен-ун остро разкритикува вчера правителството и здравните власти за това, че не се справят с овладяването на епидемията.

След като КНДР съобщи в четвъртък, че е регистрирала първия си случай на заразяване с COVID, Ким лично се зае с борбата срещу епидемията, която, по думите му, предизвиква „големи сътресения“ в страната.

Властите информираха за над 1,48 милиона случая на „треска“ и за 56 починали, откакто COVID се е появил в страната. Според тях най-малко 663 910 души получават медицински грижи.

Властите поведоха по-интензивни агитационни кампании в медиите, а фармацевтичните лаборатории увеличиха производството на лекарства, заяви КЦТА.

Общоизвестен е недостигът на оборудване и консумативи в болниците из страната, които имат малко отделения за интензивни грижи.

Според експертите КНДР не разполага с никакво лечение срещу COVID-19 и няма възможности за масово тестване на населението.

„Повечето севернокорейци страдат от хронично недохранване и не са ваксинирани, в страната практически вече няма лекарства, а здравната инфраструктура е неспособна да се справи с пандемията“, казва Лина Юн, изследователка кореистка в „Хюман райтс уоч“.

Тя призова международната общност да осигури на Северна Корея медикаменти, ваксини и инфраструктури.

До момента Пхенян не е отговорил на подобно предложение от Сеул, заяви южнокорейското министерство на обединението.

Новият президент на Южна Корея Юн Сук-йол застана на по-твърди позиции спрямо КНДР, която разполага с ядрени оръжия, в сравнение с тези на своя предшественик.

Вчера президентът заяви пред парламента, че ще предостави необходимата помощ, ако бъде приета.

Въпреки здравната криза нови сателитни снимки показват, че Северна Корея е подновила отдавна преустановеното строителство на ядрен реактор.

Вашингтон и Сеул подозират, че Пхенян подготвя ядрен опит, седми в историята на страната и първи от 2017 г., с цел да отвлече вниманието на севернокорейското население от здравната криза.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство