"Русия блъфира, като плаши с ядрена война. Курската операция показа, че червените линии на Москва са виртуални", прогнозира в интервю за БНР Артьом Георганов, докторант по политически науки в Софийския университет. Според него не става дума за радикално нов етап от бойните действия.
"Вече сме виждали подобни операции, най-вече харковската офанзива преди две години. Парче на фронтовата линия, където няма плътност на руските войници, и се възползват от подобна ситуация. Преди време Украйна правеше опити за подобна операция, но в малък мащаб", коментира Георганов.
"Няма шанс да направим координирана операция само с финско, датско и шведско оръжие", посочи той относно разрешението на скандинавските страни Киев да използва техни оръжия и на руска територия.
"Сегашният арсенал от Ф-16 не позволява на Украйна да постигне по-качествено противопоставяне на Русия във въздуха", отбеляза още Артьом Георганов.
По думите му, с придобиването на повече изтребители основната цел е да бъдат спрени "безкрайните руски удари по фронтовата линия с тяхната тактическа авиация".
Снимка: Укринформ
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства