25 Ноември, 2024

Атлантически съвет: Дълго време пренебрегвано, Черно море сега е важна част от стратегическия пъзел

Атлантически съвет: Дълго време пренебрегвано, Черно море сега е важна част от стратегическия пъзел

След нахлуването на Русия в Украйна изглежда, че Европа е приемала мира за даденост в продължение на 70 години. Нейните лидери бяха толкова заети с по-нови проблеми, като влиянието на Китай, технологичните заплахи и агресията в Индо-Тихоокеанския регион, че пренебрегнаха един важен стратегически проблем: Заплахата от страна на Русия за Черноморския регион - геополитическа точка на среща между демокрацията и авторитаризма.

"Живеем в исторически времена", заяви Павел Попеску, председател на комисията по отбрана на румънския парламент, по време на ексклузивното събитие на Атлантическия съвет "Укрепване на сигурността в Черно море в нова ера". Според него твърде дълго експертите са отхвърляли опасенията за сигурността като теоретични, но сега осъзнават важността на подсигуряването на Черно море срещу руската агресия, засилването на сътрудничеството между съюзниците и партньорите на НАТО в региона и укрепването на югоизточния фланг на НАТО.

От своя страна Румъния, която има най-голямата граница на ЕС с Украйна, "почувства това (въздействието на инвазията) много силно", добави Попеску. Но той също така заяви, че румънците разглеждат войната като възможност да се издигнат като регионален лидер, като останат предпазливи по отношение на по-нататъшна агресия от страна на Русия и се застъпват за по-тясно партньорство със САЩ и основните играчи в ЕС.

Бившите служители на Пентагона Джим Таунсенд, старши съветник в Трансатлантическата инициатива за сигурност (ТИСС) на Атлантическия съвет, и Катрин Сендак, старши сътрудник в ТИСС, споделиха мнението на Попеску за липсата на загриженост сред експертите. "През последните петнадесет години (малцина) се опитаха да бият тревожния звънец", каза Таунсенд, твърдейки, че лидерите на НАТО трябва да се занимават с този въпрос едновременно с други предизвикателства пред Алианса. Сендак се съгласи, като изрази мнение, че макар да е похвално, че официални лица и експерти по сигурността от двете страни на Атлантическия океан

най-накрая признават стратегическото значение на Черноморския регион,

"това е нещо, за което трябваше да говорим през последното десетилетие". Сендак също така заяви, че предстоящата среща на върха на НАТО в Мадрид е възможност за Алианса да разгледа стратегическата уязвимост на региона.

Събитието обхвана и значението на двустранните отношения между САЩ и Румъния и стъпките, които Букурещ е предприел в отговор на войната на Русия срещу Украйна. Попеску обясни, че Румъния увеличава разходите за отбрана, за да демонстрира на руския президент Владимир Путин, че възможностите на югоизточния фланг на НАТО съвпадат с тези на северния фланг. Укрепването на икономиката и борбата с хибридната война и дезинформацията също са основни приоритети, добави той. Подобни усилия ще дадат сигнал на враждебните играчи, че местните членове на Алианса в Черноморския регион допринасят ползотворно за колективната отбрана.

На въпроса как НАТО трябва да приоритизира противопоставянето както на краткосрочните предизвикателства - като агресията на Русия срещу Украйна и блокирането от страна на Турция на кандидатурата на Швеция и Финландия за членство в Алианса, така и на дългосрочните проблеми на сигурността - като влиянието на Китай в Европа и хибридната война - Сендак предложи прост отговор: "Трябва да вървим и да дъвчем дъвка едновременно." Позовавайки се на предстоящата среща на върха в Мадрид и на новата стратегическа концепция на НАТО, Таунсенд заяви, че Алиансът в крайна сметка трябва да превърне стратегиите в дела. Например, той трябва да работи със съюзниците в Черноморския регион за укрепване на колективната сигурност, може би чрез увеличаване на морското присъствие в Черно море, и също така трябва да се противопостави на нелибералните тенденции в Алианса.

Накрая Попеску подчерта, че е необходимо спешно да се даде сигнал на Путин, че Западът е обединен срещу него и че краткосрочните жертви, които ще трябва да направят неговите граждани, няма да променят това. "В края на краищата трябва да надигнем глас и да кажем: "Тези неща не могат да се случат", каза той, като добави, че това ще помогне "да се запазят общите ценности на САЩ и Европа в дългосрочен план". /БГНЕС

Б.Р. Коментар на Американския атлантически съвет - неправителствена организация, която насърчава конструктивното лидерство и ангажираност в международните дела въз основа на централната роля на Атлантическата общност в посрещането на глобалните предизвикателства. Съветът предоставя важен форум за ориентиране в драматичните икономически и политически промени.

Сподели:
Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда

Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда

Русия на Путин иска да унищожи Украйна тихомълком. Те искат Америка да остане тиха. Не велика, а тиха. Велика Америка не е Америка, която изоставя страните, които защитават свободата с живота си, заяви той

Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса

Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса

Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.

Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху

Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху

Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно