Президентът на САЩ Джо Байдън ще обсъди предстоящата среща на върха с руския президент Владимир Путин при закрити врата с лидерите на НАТО и ще отиде на срещата с пълната подкрепа на алианса, заяви съветникът на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан.
"Джо Байдън ще има възможност да обсъди със своите съюзници намеренията си преди да разговаря с Путин. Ще го направи при закрити врата", каза Съливан на брифинг в самолета при пътуването на американския президент от Великобритания до Белгия.
Съливан обяви, че Байдън ще пътува до Женева с подкрепата на целия алианс.
"Те (лидерите на НАТО), ще бъдат осведомени за намеренията на САЩ преди срещата на върха с Путин, а той ще се консултира с техните. Така че той ще отиде в Женева с пълната подкрепа и солидарност от всички наши съюзници в НАТО", заяви Съливан.
От своя страна руският президент Владимир Путин заяви, че очаква разговорът да помогне за затопляне на отношенията между Москва и Вашингтон.
Пред журналисти Путин определи като проява на професионализъм решението на Байдън да продължи Договора за ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия.
Очаква се двамата лидери да обсъдят и регионалните конфликти, икономическото сътрудничество и екологичните проблеми. Това е първа среща на 4 очи от влизането на новия американски президент в Белия дом.
Преди това двамата са разговаряли през 2011 г., но тогава Джо Байдън беше в качеството си на вицепрезидент на Барак Обама.
Още от Свят
Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата
"Твърденията за склоняване на свидетели и фабрикуване на сигнали не са просто върхът на политическото лицемерие, а са чиста форма на психологическа пародия",
На „Рамщайн“ обявиха нова помощ за Украйна: Милиарди долари и 700 крилати ракети само от Нидерландия
Според Фьодоров срещата е преминала под мотото „Прозорец на възможностите“, тъй като Украйна е успяла да постигне резултати в редица направления на войната, а партньорите ѝ виждат възможност за засилване на подкрепата
В Москва се оплакват от "петролен дъжд" след ударите по рафинерията
Руски търговец на петрол коментира, че щетите по рафинерията „Капотня“ са катастрофални