Американският президент Джо Байдън заяви пред журналисти, че неговото "очакване" е да се кандидатира за преизбиране през 2024 г., което е очевиден опит да се преустановят спекулациите, че най-възрастният човек, заемал някога тази длъжност, ще се оттегли след един мандат.
Президентът атакува и републиканските усилия за ограничаване на гласуването, описвайки действията на местни власти в десетки щати, които биха затруднили милиони хора да гласуват, защото са "болни" или "не-американци".
На първата си голяма пресконференция 78-годишният президент се сблъска с въпроси по теми като имиграцията и струпването на мексикански деца по южната границата на САЩ, отношенията със Северна Корея и политиката спрямо Китай.
На въпроса за политическото му бъдеще едва два месеца след началото на президентството му, Байдън се засмя и каза: "Планът ми е да се кандидатирам за преизбиране. Това е моето очакване".
Той добави, че е „велик почитател на съдбата“ и не е правил предварително твърди планове досега, но ако се кандидатира през 2024 г., „ще очаква напълно“, че вицепрезидентът Камала Харис ще бъде до него отново.
"Тя се справя чудесно, тя е страхотен партньор", каза той.
Байдън не даде категоричен отговор на въпроса дали вярва, че 2024 г. ще бъде година на реванш с бившия президент Доналд Тръмп, заявявайки, че "няма представа" дали нахалният и измъчен бизнесмен ще се кандидатира.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че ЕС и САЩ могат да промотират демократичните ценности, като работят заедно, след като президентът Джо Байдън се присъедини към видеосрещата на върха с лидерите на блока.„Като застанат заедно, рамо до рамо, ЕС и САЩ могат да покажат, че демокрациите са най-подходящият начин за защита на гражданите, за издигане на достойнството на хората и генериране на просперитет“, написа Мишел в Tуитър.
Байдън призова в първите си съвместни преговори с всички 27 лидери на ЕС, за възстановяване на връзките, разкъсани от предшественика му Доналд Тръмп.
САЩ се надяват да изградят общ фронт на демокрациите срещу нарастващата мощ на авторитарните сили, водени от Китай и искат да привлекат като съюзник ЕС.
Лидерите на ЕС на свой ред приветстваха обещанието на Вашингтон да работят заедно, въпреки че някои твърдят, че блокът трябва да остане по-независим, след изолационистката политика на Тръмп.
САЩ и ЕС направиха първа стъпки към координирани съвместни действия срещу Пекин в понеделник, като обявиха синхронизирани санкции заради репресиите срещу уйгурите в Китай.
Те също така се споразумяха по-рано тази седмица да прекратят наложените по времето на Тръмп мита „тит а тат“ заради търговски спор, свързан с Boeing и Airbus.
ЕС иска да работи с Байдън за борба с пандемията от коронавируса и с изменението на климата, след като той върна САЩ като страна в Парижкото споразумение от 2016 г.
Тръмп не проведе общи разговори с всички лидери на ЕС, докато двамата предишни президенти Барак Обама и Джордж Буш имаха срещи с целия блок./БГНЕС
Още от Свят
Ислямистите завзеха летището на Алепо, спешни консултации между Русия, Иран и Турция
Външните министри на Русия и Иран изразиха "изключителна загриженост" от ескалацията на военните действия в Сирия
Вучич се оправдава: Няма сръбско участие в атаката срещу ключов канал в Косово
Късно на 29 ноември във Вараж, село в община Зубин Поток в Северно Косово, избухна експлозия в канала Ибар-Лепенац, който снабдява с вода и Прищина
Наистина ли Руската федерация атакува Киев с ракетите „Орешник“?
ISW отбелязва, че няма нищо ново във възможностите на този вид ракети и използването им няма да доведе до по-нататъшна ескалация на войната