27 Май, 2026

Белият дом: Обезпокоени сме от информацията за подготовка на покушение срещу Зеленски

Белият дом: Обезпокоени сме от информацията за подготовка на покушение срещу Зеленски

Администрацията на президента на САЩ е обезпокоена от информациите за подготовка на покушение срещу украинския президент Володимир Зеленски, заяви на брифинг прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер. Ден по-рано, на 7 май, Службата за сигурност на Украйна (СБУ) съобщи за задържането на двама полковници, за които се твърди, че са планирали да убият украински официални лица и политици, включително и президентът Зеленски.

"Ние видяхме това съобщение. То със сигурност предизвиква сериозна загриженост. И със сигурност сме доволни, че е осуетен потенциален опит за убийство", заяви Жан-Пиер.

На 7 май СБУ съобщи, че двамата задържани полковници от УГО /Управлението за държавна охрана/, са били част от агентурна мрежа, чиято цел е била да намери близки на Володимир Зеленски хора за бъдещото му убийство. Според СБУ дейността на мрежата е била контролирана от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ).

Ден по-рано, на 6 май, сайтът за новини и анализи Strana.ua съобщи, че е бил задържан ръководителят на един от отделите на УГО Андрий Хук. Според медията той е заподозрян, че е събирал и предавал на чужди разузнавателни служби класифицирана информация, засягаща защитени лица, включително за украинският президент./БГНЕС
Сподели:
Макрон за срещата с Радев: Заедно работим за по-суверенна и единна Европа

Макрон за срещата с Радев: Заедно работим за по-суверенна и единна Европа

Основните акценти, които двамата лидери са обсъдили са отбраната и сигурността, енергетиката и конкурентноспособността

Публикуваха пълния текст на писмото на Зеленски до Тръмп и Конгреса, иска балистични ракети

Публикуваха пълния текст на писмото на Зеленски до Тръмп и Конгреса, иска балистични ракети

„В исторически план Путин вече е загубил. Сега, в петата година на тази война, Русия не успя да победи страна, подкрепяна от демократичния свят – страна, на чиято територия няма западни войски, но която получава мощна западна подкрепа, помагаща ни да се защитаваме. Тази реалност вече разби глобалните амбиции на Москва“, се казва в писмото

"Хамас" потвърди смъртта на военния си лидер Ода - вероятно последният от висшия съвет на "Изедин ал Касам"

"Хамас" потвърди смъртта на военния си лидер Ода - вероятно последният от висшия съвет на "Изедин ал Касам"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Ода е ръководил разузнавателното подразделение на "Хамас" по време на атаките на 7 октомври 2023 г.

Коментари (0)