25 Ноември, 2024

Без руснаци в Европа? Докато другите в ЕС умуват, Финландия се използва като врата към Запада

Без руснаци в Европа? Докато другите в ЕС умуват, Финландия се използва като врата към Запада

Юрий Решето, Дойче Веле

Артьом харесва Финландия - заради красивите езера, дружелюбните хора, чистия въздух. Познава страната, понеже я посещава често. Артьом е руснак, живее в Санкт Петербург и от години ползва облекчената процедура за издаване на визи от финландското консулство в града. Продължава да се възползва от нея и сега, след като преките въздушни пътища към Европа бяха затворени за руснаците. Артьом пътува с колата си до Хелзинки веднъж месечно. Пътят му отнема пет часа, а ако реши да отиде до Лапенранта - следващия по големина финландски град близо до руската граница - пътуването трае дори и по-малко.

"Руснаците не бива да почиват в Европа"

За разлика от Артьом обаче хиляди други руски туристи не се връщат обратно. Или поне не веднага. Те се насочват към летището в Хелзинки, за да продължат от там към някоя западна дестинация, където да прекарат ваканцията си. От началото на годината руснаците са подали 60 000 заявки за финландски визи, по данни на финландските медии. Повечето кандидати са били от Санкт Петербург.

И точно тази врата към Европа сега буди загриженост у европейците. Докато Русия бомбардира украинските градове, руските граждани не би трябвало да могат да се наслаждават на почивки и пътешествия на Запад, гласи основният аргумент.

Балтийските страни от месеци са недостъпни за руските курортисти - Естония, Литва и Латвия не издават туристически визи на руснаци. Латвия отиде и по-далеч - отскоро допуска влизане в страната дори само при смърт на близък роднина. От 18 август и Естония затяга правилата - вече ще пуска на своя територия само руснаци с естонски паспорти или с постоянно естонско местожителство и такива, които посещават роднините си. Визите, издадени от друга страна членка на ЕС, остават валидни. 

Правителствените ръководителки на Финландия и Естония вече призоваха останалите европейски държави да спрат да издават туристически визи на руснаци. Във Финландия 58% от населението одобряват това намерение, сочат допитванията. В края на август външните министри от ЕС ще обсъждат издаването на шенгенски визи за руснаци на срещата им в Прага.

Експертът по европейски отношения Дмитрий Ланко от Държавния университет в Санкт Петербург отправя критики към "стремежа да бъдат наказани всички руснаци". Категорията "руснаци" обхваща не само етническите руснаци, но и татарите, чеченците и представителите на всички народи в рамките на Руската федерация без изключение, включително живеещите в Русия украинци, посочва той.

Естонската прамиерка Кая Калас наля масло в огъня с написаното в Туитър: "Да гостуваш в Европа е привилегия, не е човешко право". В Русия реагираха с голямо учудване и недоумение на думите ѝ. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова нарече цитата "безсмислица", родена от "естонските фантазьори". "Истинската привилегия е да имаш щастието да видиш Русия в цялото ѝ многообразие и великолепие", написа по този повод Захарова в Телеграм.

"Туристите не бива да страдат от геополитиката"

Според Александър Горохов от Съюза на руските туристически организации "Сонато", в случая става дума за "емоционален изблик". Пред ДВ той припомня, че руските туристи биха донесли пари - дори и ако преминават транзитно. "Мисля, че тези страни трябва да се борят да превърнат потока от транзитни туристи в истински туристически поток с нощувки", препоръчва Горохов, който е привърженик на прагматичните решения: туристите не бива да бъдат наказвани заради геополитиката.

И Артьом не иска да попада "между зъбчатите колела на геополитиката" - при положение, че нито той, нито членовете на неговото семейство са гласували когато и да било за Путин. Но проявява разбиране към евентуалното прекратяване на издаването на визи. Следващия уикенд пак ще посети Лапенрата - докато това все още е възможно.

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"