7 Декември, 2025

Bild: Путинският шпионин в Германия вербувал политик, свързан със "Северен поток-2"

Bild: Путинският шпионин в Германия вербувал политик, свързан със "Северен поток-2"

Евгений Суцки

"Това, вероятно, е най-сериозното престъпление извършено от руските спецслужби в Германия след края на Студената война. На 23 август 54-годишният руснак Вадим Красиков застреля грузинския гражданин  Зелимхан Хангошвили в центъра на Берлин", пише днес германското издание Bild.

На 4 декември германското правителство изгони от страната двама руски дипломати. Единият от тях е Евгений Суцкий, официално заемащ длъжността заместник-военен аташе в руското посолство в Берлин.

"В действителност Суцкий е руски офицер от военното разузнаване ГРУ", разкрива в сътрудничество с Bellingcat, Bild.

Евгений Суцкий и съпругата му Жана са вербувани от ГРУ още в университета. На 28 юни 2017 година той е назначен в Берлин, като за маскировка получава длъжността заместник-военен аташе.

Той попада в полезрението на германските спецслужби през юли 2019 года. На прием в китайското посолство германският посредник на ГРУ го представя на депутата от Бундестага  Салахдин Кобан, който е кюрд по произход. Според следователите, това е целенасочен акт на шпионаж, тъй като Кобан е сътрудник на председателя на енергийната комисия в Бундестага Йоахим Пфайфър, който от своя страна е един от най-активните говорители в ХДС/ХСС по проекта на "Газпром" "Северен поток-2".

Кобан и Суцкий са се срещали най-малко три пъти.

"До момента няма официална информация за връзката на Суцкий с убийството на Хагонашвили, но позовавайки се на източници от правителството Bild пише, че той е изгонен не случайно.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“