25 Ноември, 2024

Блинкен: На руснаците им писна от корупция и автокрация

Блинкен: На руснаците им писна от корупция и автокрация

Антъни Блинкен


Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че е "дълбоко обезпокоен от насилствените репресии" срещу руските протестиращи и арестите на хиляди хора в цялата страна, които настояват за освобождаване на затворения опозиционен лидер Алексей Навални, съобщи NBC, цитирана от БГНЕС.

Руското външно министерство заяви в Tуитър, че САЩ стоят зад протестите, твърдейки наличието на "груба намеса в руските дела", но демонстрациите показват, че на руснаците им е писнало от "корупция" и "автокрация", каза Блинкен пред NBC News в първата си телевизия интервю, откакто встъпи в длъжност миналата седмица .

"Руското правителство прави голяма грешка, ако вярва, че става въпрос за нас", каза той. "Става въпрос за тях. За правителството. За разочарованието, което руският народ изпитва от корупцията, от самодържавието и мисля, че трябва да гледат навътре, а не навън."

Навални беше арестуван на 17 януари при завръщането си в Москва, след като се възстанови в Германия от това, което правителствата на САЩ и други западни държави казват, че е използване на нервнопаралитичния агент „Новичок” от правителството на Владимир Путин.

Организацията на Навални изпрати писма до Блинкен и Белия дом с молба САЩ да санкционират финансовите обезпечители на Путин, за да окажат натиск на Путин да освободи Навални, който трябва да се яви в съда в понеделник.

Блинкен каза, че разглежда отговор на ситуацията с Навални, заедно с други действия на руското правителство.

Държавният секретар няма да се ангажира с конкретни санкции, но той каза: "Президентът не би могъл да бъде по-ясен в разговора си с президента Путин."

По отношение на Китай, Блинкен каза, че дори когато инспекторите на Световната здравна организация са на място във Ухан, Пекин далеч не съдейства за постигане на целта, що се отнася до разрешаването на експерти до местата, където е открит коронавирусът.

Той нарече липсата на прозрачност в Китай "дълбок проблем", който трябва да бъде решен.

Докато милиони хора се борят в американската икономика, засегната силно от пандемията , Блинкен каза, че администрацията на Байдън ще разглуда въпроса дали американските мита, наложени от Тръмп върху китайския внос, причиняват повече вреда на САЩ, отколкото са от полза на Вашингтон.

Блинкен отправи критики към Пекин и за действията на властите в Хонконг, където той заяви, че Китай е действал "възмутително", подривайки ангажиментите си към полуавтономния остров. Съгласно обширен закон за националната сигурност, демонстрациите на продемократични сили са пометени във вълни от арести.

Блинкен заяви, че САЩ трябва да отворят вратите си за онези, които бягат от репресиите, както Великобритания, която контролираше Хонконг до 1999 г., заяви, че ще направи .

"Виждаме хора, които в Хонконг отново отстояват своите права, правата, които според тях бяха гарантирани", каза Блинкен. "Ако те са жертви на репресии от китайските власти, трябва да направим нещо, за да им дадем убежище."

Той каза, че САЩ ще получат сила в конфронтацията с Китай, като се включат отново в глобалните дела и с международните институции, "защото когато се отдръпнем, Китай запълва празнината".

„Предизвикателството, поставено от Китай, е свързано както с някои от нашите самонанесени слабости, така и с нововъзникващите сили на Китай“, каза Блинкен, имайки предвид антипатията на Тръмп към групи като НАТО, ООН и Световната здравна организация.

По отношение на външнополитическото ведомство на Щатите Блинкен заяви, че ще постави на ръководни постове повече дипломати от кариерата.

По въпроса за Иран Блинкен предупреди, че Техеран е на месеци от възможността да произвежда достатъчно делящ се материал за ядрено оръжие, заявявайки, че може да е само "въпрос на седмици", ако Иран продължи да премахва ограниченията в ядрената сделка.

Той каза, че САЩ са готови да се върнат към спазването на ядреното споразумение от 2015 г., ако Иран го направи и след това да работи със съюзници и партньори на САЩ по "по-дълго и по-силно" споразумение, обхващащо други въпроси.

Администрацията на Байдън също прави преглед на отношенията на САЩ със Саудитска Арабия, за да се увери, че те съответстват на интересите и ценностите на САЩ, каза Блинкен. Той нарече убийството на Джамал Хашоги през 2018 г. „възмутително действие срещу журналист и жител на САЩ“.

Но той отказа да осъди престолонаследника Мохамед бин Салман, за когото ЦРУ направи заключения, че е поръчал убийството на Хашоги. Както Тръмп, така и бившият държавен секретар Майк Помпео отказаха публично да признаят ролята му и отмениха резолюциите на Конгреса, блокиращи по-нататъшните продажби на оръжие за Саудитска Арабия.
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"