Неуспехът на Борис Джонсън да изведе Великобритания от Европейския съюз (ЕС) на 31 октомври, както обеща, изправя страната му пред още по-големи затруднения догодина, пише Bloomberg.
Дори в крайна сметка да успее да осъществи Brexit, британският премиер ще има по-малко пространство за маневри, тъй като ще бъде изправен пред позната дилема: Как да прекъсне търговските връзки с ЕС след 40-годишно членство в съюза, без да предизвика прекомерни трусове за британския бизнес и икономика.
Решението за отлагане на излизането на Великобритания с три месеца означава, че страната ще има много малко време да договори споразумение за свободна търговия с ЕС до края на 2020 г., когато трябва да приключи преходният период за по-гладко оттегляне на Лондон.
Според условията на сделката на Джонсън Великобритания ще трябва да реши през юни дали да поиска удължаване с максимум две години на преходния период. Ако Великобритания откаже да го направи, тя пак може да излезе от съюза без търговско споразумение, освен ако двете страни не постигнат такова само за шест месеца.
Очертава се преговорите да бъдат едни от най-сложните в историята както на Великобритания, така и на ЕС, тъй като трябва да преформулират 50-годишна търговска политика. В миналото преговорите по търговските споразумения на ЕС са продължавали няколко години.
Преговорите между ЕС и Великобритания ще целят да запазят безмитната търговия отвъд Ламанша, като в същото време се съсредоточат върху далеч по-тежкия проблем – бъдещото привеждане на британските регулаторни стандарти в съответствие с тези на блока.
Това е много чувствителен политически въпрос в ЕС заради повсеместните притеснения, че Великобритания ще се превърне в нерегулиран „Сингапур на Темза“, подбиващ европейските екологични, социални и други норми. Джонсън не направи нищо, за да успокои тези притеснения, като изключи от споразумението за оттегляне ангажиментите в тази област на предшественичката си и ги прехвърли в необвързващата Политическа декларация за бъдещите отношения между ЕС и Великобритания.
Преговорите по споразумение за свободна търговия на ЕС с Лондон ще бъдат по-сложни по своя характер от тези за Brexit, тъй като ще включват не само дефанзивните интереси на оставащите 27 страни членки на съюза, но и офанзивните им цели. Те варират от желанието на Испания за достъп до британските риболовни води до интереса на Франция към пазарите за износ на млечни продукти.
Подобно на 2-годишните преговори по сделката за Brexit 27-те страни членки на ЕС ще имат много лостове в разговорите за търговско споразумение, но Великобритания ще бъде лишена от лукса да разполага с време.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство