30 Януари, 2026

БНТ: В Одеса пристигна първи автобус за евакуация на българите

БНТ: В Одеса пристигна първи автобус за евакуация на българите

Пред консулството ни в Одеса пристигна и първият автобус, с който днес ще бъдат евакуирани записаните 150 българи, съобщава БНТ.

Чакат се още два автобуса. Ще има още четири автомобила, които ще изведат българските граждани от страната.

Всеки, които иска да се евакуира, трябва да се свърже със ситуационния център на Министерство на външните работи.

Шофьорът на автобуса разказа, че ще се минава през границата с Молдова. Автобусът ще бъде изведен със съдействието на местните власти. Излизането от страната ще отнеме около 4 - 5 часа.

Записани са около 50 българи, но списъците постоянно се променят, тъй като и ситуацията се променя. Някои българи искат да бъдат отписани, тъй като са намерили алтернативни начини да напуснат Украйна.

Според информацията, с която разполагаме, мъжете с българско гражданство, които са на възраст до 55 - 65 години, не могат да напуснат страната, ако са родени в Украйна.

Обявената обща мобилизация е в сила и това ще възпрепятства тяхното напускане.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Каня Путин в Киев, ако се осмели

Зеленски: Каня Путин в Киев, ако се осмели

„Безусловно е невъзможно аз да се срещам с Путин в Москва. Това е същото като да се срещаш с Путин в Киев", каза украинският президент

ДБ: Нотариусите излъгаха  всички български граждани

ДБ: Нотариусите излъгаха всички български граждани

Депутати от ПП-ДБ оспорват ролята на нотариусите при сделките с коли. Предлагат електронно прехвърляне на МПС и отпадане на излишната бюрокрация. Вижте подробности.

Преди обяд директорът на ЮНЕСКО ще обяви Мария Габриел за свой заместник

Преди обяд директорът на ЮНЕСКО ще обяви Мария Габриел за свой заместник

Мандатът ѝ ще започне през месец март тази година. Тя е номинирана за поста от българското правителство.