Премиерът на Великобритания трябва да поиска Европейският съюз да се отнася към страната като равнопоставена и да каже на избирателите, че „никое постижение не е извън нашия обхват“, пише британското издание The Daily Express.
С предложението „вземи или си тръгни“ той трябва да каже, че Брюксел има избор между търговска сделка, която позволява безмитен достъп, подобна на тази, постигната с Канада, или подобна на тази с Австралия.
Този тон на нещата идва, след като влиятелна група от партията на торите настоява Борис Джонсън да бъде амбициозен и да започне изграждането на общото търговско споразумение.
Това идва и след призивите на Консервативната партия на Канада за смекчаване на миграционните споразумения между Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия.
Източници твърдят, че той ще представи своя план за предстоящите търговски преговори по-малко от 72 часа след излизането на Великобритания от ЕС.
„Има само два вероятни резултата в преговорите-постигането на споразумение за свободна търговия като това с Канада или по-слабо споразумение като с Австралия. Щастливи сме да преследваме и двата варианта“, заяви служител от правителството.
В посланието си до ЕС и Америка, Джонсън също ще очертае своите червени линии. Очаква се той да каже, че Национална здравна служба „няма да присъства на масата на преговорите“.
Премиерът ще посочи, че стандартите на Обединеното кралство вече надминават стандартите на ЕС в ключови области като отпуска по майчинство, минимална работна заплата и пластмасата за еднократна употреба.
Посланието е насочено и към тези, които бяха против излизането на ЕС, така и Лейбъристката партия, които твърдят, че след Брекзит ще има по-ниски стандарти.
Твърдото послание на Джонсън към ЕС идва след ранните искания на Брюксел, че Великобритания трябва да разреши достъпа до своите риболовни води и да остави границите си отворени за свободно движение.
Преговарящите от Обединеното кралство, водени от Дейвид Фрост, сега се стремят да осигурят споразумение, което е толкова амбициозно, колкото сделката с Канада. Джонсън ще отбележи, че страни като Япония и Канада не е трябвало да се подписват правилата на ЕС и ще заяви, че Великобритания очаква „подобно третиране“. Той ще се съсредоточи и върху разгръщането на потенциала на нацията, която сега е свободна да взема свои собствени решения.
Очаква се той да каже, че „никое постижение не е извън нашия обхват“. Той ще потвърди, че преговорите със САЩ, Австралия, Нова Зеландия и Япония ще се проведат едновременно с ЕС и ще им бъде дадена равна тежест, но оказвайки допълнителен натиск върху Брюксел за компромиси.
Борис Джонсън
Още от Свят
Партизанска тактика помага на ВСУ в Курска област срещу противник, който ги превъзхожда числено 10 пъти
Руснаците едва ли ще успеят да изпълнят заповедта на Путин за възвръщане на Курска област до 20 януари 2025 г.
Управляващи и опозиция се сбиха в парламента на Сърбия
Стигна се до намеса на силите за сигурност, а председателката Ана Бърнабич заглуши звука, за да не чуе сръбската публика какво се случва
Нетаняху одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан
Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.