Европейската комисия подкрепя бразилската инициатива в Г20 и е за налагане на данък върху най-богатите, каза пред Европейския парламент в Страсбург заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас, цитиран от БТА. Предложението по същество предвижда налагане на допълнителен данък от 2 на сто на най-богатите близо 4 000 души по света.
„Заедно с министрите от Г-20 настояваме за обмисляне в рамките на ОИСР за налагането на такова прогресивно данъчно облагане", посочи той, цитиран от Националното радио.
Схинас каза, че мултинационалните компании трябва да се облагат там, където се генерират печалбите. Трябва да се гарантира и по-добър обмен на информация за реалните собственици, а това трябва да обхваща и криптоактивите.
„Комисията отдавна е силно ангажирана да работи за предотвратяване на злоупотребите в областта на данъчното облагане в Европа. Ние сме за изпълнение на директивата срещу така наречените компании, фиктивни дружества в Европа. Съжаляваме обаче, че тази директива все още не е факт. Вече три години настояваме държавите членки да постигнат окончателно съгласие”, каза Схинас.
„Десетилетия наред държавите се конкурираха да предлагат облагане с по-ниски данъци на най-богатите и това засегна устойчивостта”, коментира Йонас Фернандес от Прогресивния алианс на социалистите и демократите.
„Облагането на милиардерите е само първа стъпка в преодоляването на социалните неравенства, тъй като най-богатите се възползват от несъответствията и различията в отделните държави. Само с хармонизация на европейското законодателство в тази област, ще генерираме достатъчно средства за инвестиции", посочи и Кристиян Вигенин от Прогресивния алианс на социалистите и демократите.
Стъпката беше подкрепена и от „Патриоти за Европа” и групата на „Обнови Европа”. Те отбелязаха, че предложеното облагане от 2% на най-богатите три хиляди души по света, ще донесе приходи от 250 млрд. евро, които могат да бъдат вложени в различни инвестиции и казаха, че укриването на данъците в данъчни убежища, натоварва обикновените граждани, които трябва да „покриват тази празнина”.
Следете с Фактор
Свят
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
- 18:12, 27 Ноември, 2024
Свят
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
- 17:48, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар