Чехия е поискала удължаване на периода, в който може да продължи да внася стоманени изделия от Русия, според дадената й дерогация от европейските санкции заради войната в Украйна.
Това съобщава излизащото в Брюксел издание "Политико" в петък. Това е станало по време на срещата на посланиците от ЕС, които започнаха да обсъждат предложения от Европейската комисия в сряда, нов, 12-и пакет от санкции срещу Русия.
Прага очаква да получи дерогация за внос от руската стоманодобивна компания "Новолипецки металургичен комбинат" (НЛМК), тъй като използва нейната продукция за производството на автомобили - една от най-големите индустри в страната, осигуряваща 10% от БВП. Това е един от най-високите общи показатели в света.
Като дом на големи производители като "Шкода" на германската група "Фолксваген" и на чешкото дъщерно дружество на южнокорейската "Хюндай", Чехия е един от водещите автомобилни центрове в Европа.
Производителите се нуждаят от стомана, която съставлява голяма част от купето и други компоненти на автомобила, а НЛМК е ключов доставчик, пише "Политико". Той той произвежда почти всичките си плоски и дълги стоманени продукти в Русия, но почти една четвърт от валцованите му операции са базирани в Европа.
Според сайта на компанията НЛМК е сред четирите най-големи металургични компании в Русия и има производствени мощности и дистрибуторски центрове в ЕС. НЛМК продължава да работи в Европа чрез дъщерните си дружества в Белгия, Франция и Италия и е увеличила производството си в тях през миналата година.
Сега Чехия иска удължаване на преходния период за използване на руската продукция и след края на 2024 г., когато дерогацията й изтича, с аргумента, че покачващите се цени на енергията затрудняват намирането на алтернатива евтините руски стоманени полуфабрикати и иска изключението да продължи да действа до 2028 г.
Италия и Белгия също имат дерогации за работата на НЛМК, пише "Политико", но не е известно как те гледат на удължаване на изключението. За да се променят условията за делогацията, е необходимо единодушие на страните членки.
Единствено в случаи, подобни на българския, където се предлага предсрочен отказ от изключението за внос на руски петрол за работата на рафинерията "Лукойл-Нефтохим" в Бургас, решението може да бъде взето едностранно от държавата, която се ползва от дерогацията от санкциите.
Все още не е ясно колко подкрепа имат чехите за искането си от други страни като Италия и Белгия, пише "Политико". В Белгия има натиск от френскоговорящата част на страната да подкрепи искането за удължаване, тъй като се очаква санкциите да имат отражение върху нея. Дружеството на руския производител в Белгия е собственост на белгийския инвестиционен фонд Wallonie Entreprendre, собственост на френскоезичния регион Валония, който има дял от 49%.
След дискусията в петък между страните от ЕС разговорите ще продължат с надеждата, че 12-ият санкционен пакет да бъде подписан преди следващия Европейски съвет в средата на декември или най-късно до края на годината. За въвеждането му е необходимо единодушие от всички 27 държави от ЕС.
Пакетът предвижда ограничения за вноса на диаманти, пропан бутан и някои стоманени и чугунени изделия от Русия, разширяване на списъка на санкционирани лица и организации, както и нов режим за контрол срещу заобикалянето на санкционния режим за цената на сделките с руски суров петрол за трети страни. ("Дневник")
Това съобщава излизащото в Брюксел издание "Политико"
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства