27 Ноември, 2024

Даниел Сървър: Идеята на Вучич за "Сръбския свят" и "сватбата" на СПЦ и сръбските служби с Москва

Даниел Сървър: Идеята на Вучич за "Сръбския свят" и "сватбата" на СПЦ и сръбските служби с Москва

Александър Вучич и Владимир Путин, архив

Президентът Александър Вучич се крие между Изтока и Запада. Той играе за Вашингтон и Брюксел против Москва и Пекин, надявайки се да получи каквото може и от четирите страни. Белград води политика на военен неутралитет например, но провежда учения както с НАТО, така и с Русия, пише Даниел Сървър.

Сърбия купува оръжия и от Изтока, и от Запада. Доставя оръжие както на Русия, така и на Украйна. Белград отказа да се съобрази със санкциите на ЕС срещу Русия, но гласува против Русия в някои резолюции на Общото събрание на ООН, осъждащи руската агресия.

Тази "необвързана" външна политика в югославски стил е свързана с етнически националистическа вътрешна политика и амбиции за регионална хегемония.

Съдейки по продължаващите демонстрации срещу Вучич, има много сърби, които не са доволни от настоящия режим, който те виждат като насилствен, корумпиран и репресивен.

Но единствената жизнеспособна електорална опозиция на Вучич идва от неговата сръбска националистическа десница. Той почти унищожи либерално-демократичната опозиция, която изначало беше слаба. Освен изпълнителната власт, той контролира и повечето популярни медии и съдебната система.

Сръбските служби за сигурност и техните съюзници в Сръбската православна църква са "женени" за Москва.

В региона Вучич се стреми да създаде „Сръбски свят“, аналогичен на „Руския свят“ на Путин – идея, която подкрепи нахлуването в Украйна. В най-слабата си форма целта е политически контрол на Белград върху сръбското население в съседните страни. Белград вече постигна това в Черна гора и Косово. В Босна на пътя стои само Додик, чиито интереси не съвпадат.

В по-силната си форма „Сръбският свят“ предполага анексиране на територии, окупирани от сърби в съседни страни и създаване на „Велика Сърбия”.

Конгресът на САЩ проведе изслушвания за Балканите както в Сената, така и в Камарата на представителите и посочва, че членовете и от двете страни са изразили несъгласие с политиката на администрацията на Байдън. Тя до голяма степен клонеше към умиротворяване на Белград и не успя да реагира силно на сепаратистките ходове в Босна.

Каква е алтернативата?

Представители на администрацията с удоволствие повтарят похвалната стратегическа цел от 90-те години: Европа „цяла и свободна“, без да обръща внимание на очевидното.

Руският президент Владимир Путин принудително преначерта нова линия в Европа. Доминираните от Русия части на Европа засега остават от източната страна на линията. Това включва Русия и Беларус, както и части от Грузия (Абхазия, Южна Осетия) и Молдова (Приднестровието).

Останалите въпроси са за Украйна и Балканите.

Дали линията ще мине покрай тях или ще се присъединят към Запада?

В Украйна конвенционалната война ще отговори на въпроса. На Балканите вече е решено.

Няма сериозна перспектива Сърбия или Република Сръбска (доминираната от сърби част от Босна и Херцеговина) да се присъединят към Запада в обозримо бъдеще.

Босна и Херцеговина

За РС е очевидно. Нейният президент Милорад Додик е пълномощник на Русия. Той прави всичко възможно да отреже всякаква отговорност към правителството на „държавата“ в Сараево. Парламентът на РС вече прие закон, който отрича валидността на решенията на Конституционния съд. Въпрос на време е да бъде приет законът за държавната собственост, необходима на РС като обезпечение по международни заеми. Вероятно върховният представител на международната общност отсега нататък ще отменя всички сепаратистки закони, но не е ясно как ще приложи решенията си.

Додик може и да не стигне до края на обявяването на независимост, защото дори Сърбия би се поколебала да признае РС. Но независимо дали ще го направи или не, РС ще остане обвързана с Изтока, докато Додик е на власт.

Единствената надежда да се отървем от Додик е банкрутирал ентитет, който западните финанси ще спасят при условие, че Додик подаде оставка и прекрати сепаратистките амбиции. Все още не е ясно дали Вашингтон и Брюксел им стиска за това.

Ребаланс на политиката

През шестте години президентство на Вучич Белград не се е доближил нито на сантиметър до Запада, въпреки че похарчи цял камион с дипломатически моркови. Укрепването на връзките му с Пекин компенсира повече от достатъчно всяко отслабване на връзките му с Москва.

РС прекара 17 години по пътя към отцепването и този курс няма да изчезне просто така.

Тази ситуация изисква по-реалистична западна политика на Балканите. Трябва да намалим очакванията и да увеличим стимулите.

РС на Додик и Сърбия на Вучич няма доброволно да прегърнат Запада. САЩ, Великобритания и ЕС ще трябва да лишат РС от всички западни фондове, за да сложат край на сепаратистките амбиции на Додик. Те също така ще трябва да свалят имунитета на Сърбия срещу критики от Вашингтон и Брюксел.

Вашингтон наскоро санкционира Александър Вулин, директор на базираната в Белград Агенция за сигурност и разузнаване, за корупция, трафик на наркотици и оръжия и подкрепа за злонамереното влияние на Русия. Това беше стъпка в правилната посока.

ЕС трябва да направи същото. Публично искане за уволнението на Вулин, както и за ареста и екстрадирането на косовските бандити, които нападнаха миротворците на НАТО през май.

Възможни ползи

Ребаланса на политиката спрямо Сърбия и РС ще има голямото предимство да тества не само техните намерения, но и тези на Москва и Пекин. В сегашните условия Москва няма да иска да увеличава финансирането на РС. Китай се надява да използва Сърбия като входна точка към Европа. Пекин може да се замисли дали да инвестира в Сърбия, която е извън ЕС.

Можем да бъдем приятно изненадани, ако Китай и Русия решат да намалят загубите си и оставят Сърбия и РС на западната страна при ново разделение на Европа. Ако не го направят, поне ще им наложат значителни тежести.

Ребалансирането може също така да помогне за съживяването на мъртвия диалог между Белград и Прищина. Вашингтон и Брюксел съсредоточиха натиска си върху Прищина, която няма опция за защита и традиционно се свързва със Запада.

Има дълга история на Прищина, която реагира по-добре на моркови, отколкото на тояга.

Историята на Белград е още по-дълга и той реагира по-добре на тоягата, отколкото на моркова.

Ако Вучич види, че Вашингтон и Брюксел му протягат, а не морков, той би бил по-склонен да тръгне в тяхната посока.

Преводът е на БГНЕС



Сподели:
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.