24 Ноември, 2024

Димитър Гърдев: Опасно е конфликтът в Нагорни Карабах да не се интернационализира

Димитър Гърдев: Опасно е конфликтът в Нагорни Карабах да не се интернационализира

Димитър Гърдев

"Опасностите от конфликта в Нагорни Карабах е да не прерасне в пълномащабна война между Армения и Азербайджан, както и да не бъдат въвлечени и други държави, така че конфликтът да се интернационализира и да стане нещо от типа на Сирия", каза пред БНР Димитър Гърдев от Европейската асоциация за международни отношения.

Анализаторът посочи, че много удачно е било избрано времето за начало на тази операция от страна на Азербайджав:

"В Армения в момента има смяна на властта с един нов човек - Никол Пашинян, който дойде с цветна революция, който няма топли връзки с Москва, която е основният съюзник на Армения, там се обтегнаха отношенията и Азербайджан видя един отворен прозорец".

Според него във военните действия, започнали в неделя, 27 септември, ясно се вижда настъпателна операция от страна на Баку и посочи, че един армейски корпус с 5 бригади - 20 000 души, с идеята да се постигне бърза победа, но военните действия според него показват, че това не е постигнато.

"Това, което се наблюдава не е пълномащабна война, което означава, че целите, които си е поставила Азербайджан, са ограничени във времето и като задачи. Те не го и крият вече, кои са целите - овладяването на тези 7 района, които са около Нагорни Карабах", обясни международният анализатор.

По думите му бойните действия се водят на територията на Азербайджан, тъй като Нагорни Карабах не е признат като субект на ООН и не е признат като независима държава дори от Армения.

Гърдев прогнозира, че конфликтът ще бъде ограничен чрез една локална победа, с която Азербайджан да възвърне контрола си върху тези спорни райони, защото нито една от държавите в спора не е в състояние да води дълготрайна война. Според него там ще има периодични бойни действия, но конфликтът няма да получи трайно решение. 
Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс