1 Юли, 2026

Доналд Тръмп се изправя пред съда в Ню Йорк

Доналд Тръмп се изправя пред съда в Ню Йорк
Доналд Тръмп

Делото е за купуване на мълчанието на бившата порноактриса Сторми Даниълс

Доналд Тръмп ще се изправи днес пред съда в Ню Йорк, в дело за купуването на мълчанието на бившата порноактриса Сторми Даниълс. 
Така ще стане първият бивш президент на Съединените щати, който ще бъде изправен пред съда по наказателно дело. 

Той е обвинен, че е фалшифицирал бизнес документацията си, за да прикрие плащане на пари за мълчанието на Сторми Даниълс, малко преди изборите през 2016-та.

77-годишният г-н Тръмп е заплашен от максимум четири години затвор, ако бъде признат за виновен, но може да избегне затвора и вместо това да бъде глобен.

Той не се признава за виновен.

Съдебният процес ще се проведе на фона на президентската му кампания и в крайна сметка може да доведе до това предполагаемият републикански кандидат да стане осъден престъпник месеци преди избирателите да се отправят към урните през ноември.

"Това е безпрецедентен случай", казва Алекс Кийсар, професор по история и публична политика в училището "Кенеди" към Харвардския университет. "Не е имало нищо сравнимо с него".

Процесът, който ще започне с подбор на съдебни заседатели на 15 април, се очаква да продължи от шест до осем седмици и ще се съсредоточи около възстановяването на разходите, които Тръмп е направил към бившия си довереник Майкъл Коен.

57-годишният Коен твърди, че му е било наредено да плати на г-жа Даниълс 130 000 долара в замяна на нейното мълчание за предполагаемата афера с Тръмп, нещо, което прокурорите определиха като опит за "незаконно влияние" върху изборите през 2016 г.

Плащанията на "пари срещу мълчание" не са незаконни. Но окръжната прокуратура в Манхатън твърди, че Тръмп е извършил престъпление, като неправомерно е отчел възстановяването на сумата на Коен като правни разходи.

Общо той е обвинен в 34 престъпления от първа степен за фалшифициране на бизнес документация. За да се стигне до присъда, всички 12 съдебни заседатели трябва да постигнат съгласие дали бившият американски президент е виновен или невинен по конкретно обвинение, пише БГНЕС

Сподели:
Atlantic Council: Крим се превръща в огромен личен позор за Путин

Atlantic Council: Крим се превръща в огромен личен позор за Путин

Ударите по полуострова поставят под съмнение най-голямата военна победа на руския диктатор.

The New York Times: Загубите сред руските и украинските военни надхвърлиха 2 милиона души

The New York Times: Загубите сред руските и украинските военни надхвърлиха 2 милиона души

В изследването се посочва, че Русия е понесла по-тежките загуби. От февруари 2022 г., когато започна пълномащабното нахлуване в Украйна, убити или ранени са около 1,4 милиона руски военнослужещи

Леон Панета: Украйна започва да побеждава, а Путин не знае какво да прави

Леон Панета: Украйна започва да побеждава, а Путин не знае какво да прави

Бившият ръководител на Пентагона подчертава, че най-важната помощ от страна на САЩ е продължаването на доставките на оръжие за Украйна

Коментари (0)