24 Ноември, 2024

Драги Георгиев: Напълно погрешно е исторически въпроси да се използват като политически инструмент

Драги Георгиев: Напълно погрешно е исторически въпроси да се използват като политически инструмент

Драги Георгиев


„Напълно погрешна е позицията исторически въпроси да бъдат използвани като политически инструмент. Историческите противоречия, неразбиране и историографските спорове трябва да бъдат решавани от историците, а не от политиците. Комисията трябва да бъде оставена да работи без намеса и натиск. Политиката трябва да отвори терен за работа на комисията, а не обратното“, заяви пред „Дойче веле” Драги Георгев – председател на македонската част на съвместната българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси.

Коментарът му е във връзка с интервюто на премиера на Северна Македония Зоран Заев пред агенция БГНЕС, но отказа да се спре на всяка една от застъпените от министър-председателя позиции.

Георгиев сподели, че за него най-болезнено е било осъзнаването „колко малко се познаваме като общество, а от друга страна очакванията нараснаха”.

България, според него, се разочарова, тъй като се е надявала да наложи лесно своята позиция, разчитайки тя да бъде приета.

„Българското вето се възприе болезнено от Македония, тъй като се разчиташе да надделее близостта. Това е резултат от факта, че малко се познаваме“, смята историкът.

„Необходимо ни е време за разговори, ако трябва да се скараме, разбира се, на научно ниво, с цел по-добро опознаване, и да не е се създават необосновани очаквания”, каза той. Така разочарованията ще бъдат по-малки, а на диалога ще му бъде посветено повече време.

Съпредседателят на комисията смята, че диалогът между историците в съвместната комисия трябва да продължи и сподели, че е бил изненадан от напрежението по време на срещата през октомври. Не трябва да се действа прибързано и под натиск от страна на политиците, тъй като това е пагубно и вероятно би имало краткосрочни резултати, но с дългосрочни последствия.

„Ако бъде прекъснат диалогът, отношенията между България и Северна Македония няма да имат развитие. Необходимо е да се отвори поле за сътрудничество между всички институции от двете страни – образователни, научни и културни“, каза Георгиев.

Той подчерта, че на 3-ти и 4-ти декември българските и македонските историци ще проведат среща онлайн и ще продължат разговорите относно съдържанието на македонските учебници по история за VII клас, българските учебници по история за V и VI клас и за Гоце Делчев.

Според него, „не е основен въпрос, нито е работа на комисията да потвърждава идентичността на Гоце Делчев”. Той е важна личност в историята и на двете държави и всяка го възприема като свой национален герой.

„Ако Делчев е важна личност за двете държави, ако той е пътят за помирението и път към европейската перспектива, няма пречка двете държави да го празнуват заедно”, каза Драги Георгиев.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства