Еди Рама
Този проект има за цел да се създаде суверенна микродържава на ордена „Бекташи“. Този мистичен клон на исляма, основан през XIII в. от Хаджи Бекташ Вели, е близък до алевизма в Турция и до алауизма в Сирия. Бекташите доминират в ордена на яничарите - елитните войски на Османската империя, но орденът е забранен от създателя на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк, което принуждава ръководството му да се оттегли в Албания.
Орденът на бекташите е структуриран като пирамида около своя водач - Дедеба, понастоящем 65-годишния Едмонд Брахимай, по-известен като "Баба Монди“. Много от дейците на "Рилиндия Комбетар" - Албанското национално възраждане от края на XIX в., произхождат от бекташиите, но орденът е забранен по времето на комунистическия диктатор Енвер Ходжа през 1967 г., когато Албания се обявява за „първата атеистична държава в света“, преследвайки всички форми на религиозна практика. Според последното преброяване на населението бекташиите вече са само 2% от населението на Албания.
Еди Рама обяви, че ще разкрие подробностите за това творение през следващите месеци и уточни, че целта му е да популяризира „толерантна версия на исляма, с която Албания се гордее“. Територията на новата държава ще съответства на сегашния център на Ордена, разположен в скромен жилищен район в източната част на Тирана. Комплексът включва молитвена зала, няколко офиса, архиви и малък музей. Само с една четвърт от размера на Ватикана, това ще бъде най-малката държава в света, дори по-малка от тази на папата, съобщава New York Times.
В тази държава алкохолът няма да бъде забранен, жените ще могат да се обличат както желаят и няма да има налагане на определен начин на живот. Тази „умерена мюсюлманска микродържава“ би могла да спомогне за популяризирането на толерантната версия на исляма, с която Албания толкова се гордее: „Важно е да запазим това съкровище на религиозната толерантност и никога да не го приемаме за даденост“, казва Баба Монди пред New York Times и добавя: „Ние заслужаваме държава. Ние сме единствените в света, които казват истината за исляма и не смесваме религията с политиката.“ Баба Монди смята, че новата държава на бекташите може да се нуждае от малка разузнавателна служба, „защото и те имат врагове“, но няма да има армия, гранична охрана или съдилища. Все още предстои да се уточнят подробности като критериите за получаване на паспорт, но цветът на паспорта вече е определен: зелен - цветът на реда. Албания, разбира се, ще разреши и двата паспорта.
Първоначално Баба Монди изрази изненадата си, като обясни, че бекташите никога не са искали суверенна държава и че не е бил предварително информиран от Еди Рама. Законодателната рамка на новата държава е „в процес на изготвяне“ и все още ще трябва да бъде утвърдена от парламента, който е контролиран от Социалистическата партия на Еди Рама. Министър-председателят на Албания призна пред New York Times, че създаването на суверенна ислямска държава в Тирана ще отнеме време, като отхвърля с лека ръка бъдещите възражения.
Мюсюлманската общност в Албания, която представлява традиционния сунитски ислям, изрази дълбока загриженост от обявяването на този проект. В официално изявление тя предупреди, че Албания не е застрашена от загуба на своята хармония, но че подобни инициативи могат да създадат опасен прецедент за бъдещето на страната. Общността подчерта централната си роля като институция, представляваща всички варианти на исляма, включително дервишките ордени като бекташите и изрази съжаление за липсата на консултации с религиозните общности, като посочи съществуването на Междурелигиозния съвет на Албания - орган, признат от западните държави за насърчаване на диалога и хармонията между различните вероизповедания.
Бившият президент Илир Мета, който сам е от традицията на бекташите, се изказа критично за предложението на Еди Рама, няколко месеца преди парламентарните избори, насрочени за април 2025 г. Мета миналата седмица бе арестуван и в момента се намира в затвора. Според него тази инициатива, която според него противоречи на духа на албанската конституция, би била още един начин за отклоняване на вниманието от корупционните скандали, пред които е изправен Еди Рама. „Въпреки че насърчаването на междурелигиозната толерантност е желателно, това предложение е част от предизборна маневра с непредвидими последици в един и без това нестабилен регион“, подчертава той.
Ако този проект някога види бял свят, остава да видим кой наистина ще се възползва от този религиозен анклав в столица, подложена на натиск от спекулации с имоти и пране на пари. Дали това ще бъде нов Свети престол, или по-скоро офшорен рай? I БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства