Руските военноморски сили качват на борда на единствения си самолетоносач, остарелия и ненадежден "Адмирал Кузнецов", новите си изтребители МиГ-29.
Но разнебитеният "Кузнецов" е в капитален ремонт от 2017 г. насам. 58 000-тонният плосък кораб от 80-те години на миналия век може никога да не се върне на фронтовата линия, което на практика означава, че ще остави настрана двумоторните си свръхзвукови МиГ-ове, пише Forbes, цитиран от "Фокус".
Военноморските сили може би са намерили друго приложение за някои от около 22-те оцелели МиГ-29 от общо 24-те, които флотът придоби от 2013 г., според украинския Център за отбранителни стратегии те са го разположили в Крим. Оттам те, както се съобщава, преследват украински военноморски лодки.
Новите МиГ-ове, които притежават многоцелеви способности със съвременни оръжия "въздух-въздух" и "въздух-земя", изкараха първите 18 месеца от 23-месечната по-широка война на Русия срещу Украйна. Може би още през есента на миналата година поне два МиГ-29 са летели от авиобаза "Саки" в окупирания от Русия Крим.
Съобщава се, че среднотежките МиГ-ове са летели заедно с тежките изтребители Су-30СМ на руските военноморски сили по време на патрулиране в търсене на украински военноморски лодки, плаващи в западната част на Черно море.
След потопянето на флагмана на украинския флот " "Хетман Сагайдачний" украинските военноморски сили вече не разполагат с големи въоръжени бойни кораби. Това, с което разполага, са много ракети, въздушни и морски безпилотни летателни апарати и бързи малки лодки.
Лодките с екипаж превозват украински командоси при набези в контролираната от Русия територия. Безпилотните катери, натъпкани с експлозиви, проникват в пристанища, за да нанасят удари по руски военни кораби.
Свръхзвуков изтребител срещу малка лодка може да изглежда като нечестна битка, но екипажите на украинските лодки често разполагат с раменно изстрелвани ракети земя-въздух. През август украински екипаж порази руски изтребител Сухой, като очевидно го повреди и го принуди да се върне в базата.
Въпреки опасността, не се шокирайте да видите още МиГ-29 в небето над Украйна. Някои от МиГ-29 на руския флот патрулират над руската Арктика, но по-голямата част от силите, над 12, може да са на разположение за военни операции.
И не е като МиГ-овете да се наложи скоро да се качат на "Кузнецов". Въпреки че Кремъл оптимистично прогнозира, че самолетоносачът може да се върне във флота тази година, възможно е ремонтът да продължи до 2025 г.
Дори има шанс "Кузнецов" никога повече да не се присъедини към флота. Носачът притежава много малка действителна бойна мощ - може би твърде малко, за да оправдае риска, който екипажът трябва да поеме всеки път, когато самолетоносачът плава.
Последният път, когато "Кузнецов" се разположи край бреговете на Сирия за удари по сирийските бунтовници през 2016 г., неговото въздушно крило загуби МиГ-29 и Су-33 заради дефектно оборудване. Командирите на флота решиха, че "Кузнецов" не е безопасен за летателни операции преди планирания основен ремонт и преместиха въздушното си крило, включително оцелелите МиГ-ове, във въздушна база в Сирия.
Снимка: news-ua.pl
Още от Свят
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници