Европейската комисия ще предложи допълнителни защитни мерки на държавите, които граничат с Украйна, когато през юни удължи срока на действие на решението, с което се дава право на украински безмитен внос, който не е ограничен от квоти. Това съобщи пред "Файненшъл таймс" заместник-председателят на ЕК с ресор "Икономика в интерес на хората" Валдис Домбровскис, предаде БТА.
Очаква се предложението да бъде обявено през тази седмица. Вероятно то ще включва "специфични за всяка страна защитни мерки". Те ще позволят на Брюксел да блокира вноса, ако пазарът на дадена държава от Евросъюза бъде "наводнен" със стоки от страна, която не е член на ЕС.
"Виждаме, че въздействието, което износът на украински селскостопански продукти и търговията с тях (оказва върху пазарите на отделните страни от ЕС - бел. ред.), е разпределено много неравномерно. То се усеща предимно от съседните (на Украйна - бел. ред.) държави, но не създава големи смущения за пазара на ЕС като цяло", посочва Домбровскис.
В момента се оценява въздействието на украинския внос върху пазара на ЕС като цяло, което намалява вероятността от предприемането на действия, посочва "Файненшъл таймс".
През миналата седмица унгарското министерство на земеделието съобщи, че министрите по въпросите на селското стопанство на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили съвместно писмо до Европейската комисия. В него те настояват за ответни мерки спрямо вноса на по-евтини селскостопански продукти от Украйна. Министрите посочват, че той ограничава износа на земеделска продукция от техните страни, предаде Ройтерс.
От Министерството на земеделието и храните в София потвърди тогава пред БТА, че страната ни е подписала писмото.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis