Той твърди, че именно повремедената НАТО-вска подводница е подала сигнала SOS на 12 август 2000 година
"Руската атомна подводница "Курск" потъна през 2000 година след сблъсък с подводница на НАТО, чието название е известно с вероятност от 90%", твърди в интервю за РИА "Новости" адмирал Вячеслав Попов, който тогава е командвал Северния флот.
"Знам названието на подводницата, но нямам доказателства, за да мога да го кажа. Натовката подводница е била в района, където и "Курс", където се е сблъскала с "Курск", разказва Попов.
По думите му, НАТО-вската подводница е следила "Курск" и или твърде много се е приближила или "Курск" е направил маневра, която е "довела до контакт".
Той твърди, че именно повремедената НАТО-вска подводница е подала сигнала SOS на 12 август 2000 година, когато военните записали металически почуквания азначаващи сигнала SOS, и ги изпратили за анализ в акустична лаборатория.
"Докладваха ми, че те не се причиняват непосредствено от човек, а от механизъм. А ние на нашите подводници нямаме такива механизми, не ползваме този сигнал. Затова смятам, че този сигнал SOS е идвал от чуждата подводница", казва Попов.
Той разказва още, че когато се приближили до източника на почукванията, специалистите открили признаци от неподвижен подводен обект върху дъното и последващият анализ показал, че това е била чужда подводница.
След това, акустичните системи открили недалеч от там и "Курск".
Припомняме, че руската атомна подводница "Курск" потъна на 12 август 2000 година в Баренцово море, загинаха всички 118 членове на екипажа.
Официалната версия е взрив на торпедо на борда и последвалия пожар, причинил детонацията на останалите торпеда.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски