Може ли отвлеченият в Арабско море кораб „Руен”, на който има 8 български моряци, да бъде освободен, без да се плаща откуп? Как може да бъде освободен плавателният съд и има ли риск за екипажа? Отговори на тези въпроси даде капитан Иван Цонев от Българска асоциация на морските капитани за Нова телевизия.
„Информацията е още много оскъдна. Все още не е ясно дали наистина става дума за пирати или за поредната акция на хусите от „Ансар Аллах” все още не е ясно. Най-вероятно става дума за пирати. По повод освобождаване на плавателния съд със сила на фона на локализирането на „Руен” от индийски военен кораб - в историята има такъв прецедент. Това е корабът „Мерск Алабама”, заяви капитан Цонев.
По думите му подобна атака е доста рискова.
„Екипажът е заложник. И ако похитителите видят атака – е възможно някой от моряците да пострада. По-вероятно е освобождаването на кораба да е обект на преговори и откуп”, посочи той.
„В Залива на Аден имаше ескадра, която охраняваше доскоро корабите, които са по-бавно движещи се. Става въпрос за танкери и плавателни съдове за насипни товари, какъвто е „Руен”. Тяхната скорост е по-малка и затова бяха охранявани от конвой”, заяви капитан Цонев.
Още от Свят
FT: САЩ водят преговори сами със себе си, плановете на Тръмп търпят провал
Основният недостатък в подхода на американския президент е липсата му на разбиране за сложността на конфликта и убеждението, че може бързо да промени ситуацията
Индия прати в историята руските МиГ-ове, сменят ги с френския "Rafale M"
Франция вече изпревари Русия и се превърна във втория по големина износител на оръжие в света, след само Съединените щати, според неотдавнашен доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI)
След разговора Тръмп-Путин: Договориха се не за мир, а за хокея…
Май все още рискуваме да видим „триумфа на руския спорт“, но не и загинали в тази война да бъдат погребани, дано Западът не допусне това