24 Ноември, 2024

Експерт предупреди: Миграционният капацитет на Турция още отсега е изчерпан, прелива от бежанци

Експерт предупреди: Миграционният капацитет на Турция още отсега е изчерпан, прелива от бежанци

До 15-20 дни започва бежанската вълна от Афганистан, стената няма да спре всички "пришълци"

"Миграционният капацитет на Турция още отсега е изчерпан, тя прелива. В Турция има към седем милиона официални и неофициални бежанци – по оптимистични оценки. С други думи: от 11 души в Турция един е бежанец. Събирането на тези хора в големите градове и организирането им помежду им е неизбежно. Това от своя страна води до конфликти и напрежения с местното население. Социалните рискове и рисковете за сигурността са драматични. Това не може да бъде избегнато чрез контрол на границите и ограничаване на притока на мигранти. Има нужда от ясно заявление на най-високо ниво, че миграционният капацитет на Турция е изчерпан, че границите са затворени и влизането в страната е забранено". Това заяви Орхан Дениз - декан на университета в турския град Ван, Източен Анадол пред Фелат Бозарслан за "Дойче Веле". От 25 години изследва нелегалната миграция и трафика на хора по турско-иранската граници. 

"Завръщането на талибаните и на техния репресивен режим даде ход на миграцията, новата бежанска вълна е неизбежна. Хората в Афганистан се опитват да се спасят от несигурността, а страните, които са най-силно засегнати от това, са Пакистан и Иран. Но ние очакваме, че някои от бежанците ще се насочат и към Турция. Още повече, че най-важната транзитна линия – с оглед на променливите мигрантски потоци – е в Турция. Турско-иранската граница е един от най-важните мигрантски коридори в света", казва още Дениз. 

По думите му, засега няма нова бежанска вълна, но до 15-20 дни тя може да тръгне. Според него, ако талибаните дадат генерална амнистия, както обещаха, мащабите на миграцията ще се редуцират рязко, но каквото и да се случи, ще бъдем засегнати, макар и не в такава степен, както Иран.

"Нито строителството на стената, нито увеличаването на контролните кули и постовете, или пък наблюдението на границата с дронове ще имат ефект навсякъде, тъй като граничният регион е предимно планински. През зимата е особено трудно той да бъде контролиран – на места границата минава на височина над 2000-3000 метра. Трафикантите на хора биха могли да се възползват от тези природни дадености, тъй като заради тях граничният контрол е силно затруднен, а мъглите и лошото време предлагат добри условия за трафикантите. Същевременно обаче то е твърде опасно в подобен район: бежанците могат да се заблудят в мъглата или ако има снежни бури. Всяка година след топенето на снеговете се откриват по 40-50 тела на затрупани бежанци. Що се отнася до стената – такива примери по света има много, общо 67. Погрешно е да смятаме, че съществуващи или новостроящи се стени могат изцяло да възпрат притока на хора – по света има достатъчно примери за това, че от стените няма голям ефект", категоричен е анализаторът. 

"Пришълците ще търсят райони, в които стена няма, и въз основа на това ще определят маршрутите си. А и на редица места просто топографията не позволява строителството на стена – например там, където е много стръмно. Освен това от иранска страна има много минирани сектори. Точно в момента се извършва разминиране, за да може да се построи стената. А минираните полета имат много по-силно сплашващо въздействие, отколкото стената", каза още Орхан Дениз.

Сподели:

Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия

Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция