27 Май, 2026

Енергийната сигурност и диверсификация са акценти на български министри с енергийния секретар на САЩ

Енергийната сигурност и диверсификация са акценти на български министри с енергийния секретар на САЩ

Сътрудничеството в областта на ядрените технологии за граждански цели, изграждането на нови реактори AP1000 в АЕЦ „Козлодуй“, сътрудничеството и обучението на кадри в енергийната сфера, диверсификацията, енергийната сигурност и свързаност бяха основните обсъдени теми по време на срещата на министрите на енергетиката и на финансите на Република България, Румен Радев и Асен Василев, със секретаря по енергетика на САЩ Дженифър Гранхолм във Вашингтон, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката. Визитата е от стратегическо значение, тъй като енергетиката заема централно място в двустранния диалог между България и САЩ. Ключови теми на разговора в Департамента по енергетика бяха преходът към възобновяеми енергийни източници и иновативни технологии, както и ограничаването на въглеродните емисии.

Министър Радев сподели задоволството си от задълбочаването на двустранното сътрудничество по изграждането на нови ядрени мощности и подчерта, че е важно да съсредоточим усилия за обмен на познания и практика за дългосрочно съхраняване на отработеното ядрено гориво.

Той приветства САЩ за бързината и стимулите, които прилагат, за да реализират разработването, внедряването и разпространението в тежката промишленост и транспорта на водородните технологии.

„Европейският съюз и САЩ остават водещи в света по отношение на разработването на нови технологии, свързани с производство и използване на зелен водород. Това е бъдещият енергиен ресурс, който не само ще ни позволи да постигнем климатична неутралност, но ще даде тласък на индустрията и ще подпомогне създаването на нови работни места“, каза още Радев. Секретарят по енергетика на САЩ Дженифър Гранхолм разказа за създаването на 7 водородни хъба в САЩ и възможностите за партньорство. Министър Радев подчерта, че сътрудничеството и изграждането на трансгранични контакти става водещо за енергийната сигурност и устойчивост. Той представи и новата инициатива на България за изграждането на съвместна инфраструктура между България, Румъния и Гърция, включваща офшорен вятър, ВЕИ, водород и зарядни станции, както и стартирането на нов общ проект на България и Румъния за голяма водноелектрическа централа на река Дунав, като подчерта важността на този иновативен подход към енергийната сигурност в региона.

Министър Василев изрази признателност за американската подкрепа в усилията на страната ни за диверсификация на енергийните източници и намаляване на зависимостта от един-единствен доставчик. „Сътрудничеството в областта на енергетиката между двете страни допринася за повишаване на енергийната сигурност и диверсификацията не само на държавата ни, но и на целия регион на Балканите,” подчерта Василев. Той постави специален акцент на проекта Север-Юг, който има за цел да създаде оптимална свързаност на енергийните, дигиталните и транспортните системи на Румъния, България и Гърция. „На фона на изтичащия договор за транзит на газ между Русия и Украйна все по-ключово значение ще има Южният газов коридор и свързаността Север-Юг“, коментира Василев. Той отново посочи необходимостта от разнообразие в енергийните източници, особено в контекста на руската агресия срещу Украйна, която е разкрила уязвимите места в енергийната сигурност на Европа.

Секретарят по енергетика Дженифър Гранхолм изрази своята благодарност за възможността за сътрудничество между САЩ и България в областта на ядрените технологии за граждански цели.

Ядрената енергетика и диверсификацията бяха във фокуса и на срещата на двамата български министри в Държавния департамент на САЩ, където те разговаряха с помощник-държавния секретар по енергийните ресурси Джефри Паят.

„България заслужава изключително висока оценка за свършената работа по осигуряването на алтернативни газови източници и коридори“, заяви Джефри Паят. Държавният департамент на САЩ приема като добър знак факта, че България, Румъния и Гърция работят съвместно по проекта Север-Юг. /БГНЕС
Сподели:
Потвърдено: Техеран е получил проект за споразумение със САЩ

Потвърдено: Техеран е получил проект за споразумение със САЩ

Иран трябва да възстанови търговското корабоплаване през Ормузкия проток до нивата преди войната в рамките на един месец

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ако обаче президентът не успее да овладее сериозната криза, дори и една отслабена опозиция може да представлява голям проблем за него на изборите

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна

Коментари (0)