28 Ноември, 2024

ЕП: Сърбия и Косово да постигнат незабавно споразумение за нормализиране на отношенията

ЕП: Сърбия и Косово да постигнат незабавно споразумение за нормализиране на отношенията


Европейският парламент прие в сряда резолюции относно Косово и Сърбия и призова двете страни да се включат в диалога между Белград и Прищина и незабавно да постигнат всеобхватно, правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията въз основа на принципа на взаимното признаване.

В доклада за Сърбия евродепутатите заявиха, че преговорите за присъединяване с Белград може да напреднат само ако страната се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия и постигне значителен напредък по отношение на реформите, свързани с ЕС.

Споменат е конкретно напредъкът по отношение на върховенството на закона и основните права, функционирането на демократичните институции и ангажиментът към общите европейски права и ценности. Членовете на ЕП подчертаха значението на привеждането в съответствие с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС, особено по отношение на войната на Русия срещу Украйна.

Европейският парламент изрази загриженост за неотдавнашното намаляване на обществената подкрепа за членството в ЕС в Сърбия, което, според тях, е резултат от дългогодишната анти-европейска/проруска политическа реторика, разпространявана чрез контролираните от правителството медии и държавни служители, съобщава сайтът European Western Balkans.

Според доклада това е резултат от провала на правителствените представители да се изправят пред миналото на Сърбия и да се примирят с него.

Членовете на ЕП настояха ЕС да преразгледа размера на финансовата си помощ за Сърбия, ако подкрепата за антидемократичната политика продължава, и призоваха Европейската комисия да гарантира, че всички разходи на ЕС са в пълно съответствие със собствените стратегически цели и интереси на ЕС.

Европейският парламент отново призова Сърбия да постигне убедителни резултати по делата от голям обществен интерес, включително делата Крушик, Йованица и Беливук. Той изрази загриженост от бавния напредък по тези дела, както и от твърденията, че Дарко Шарич е организирал международна престъпна организация, докато е бил в сръбски затвор.

ЕП акцентира върху факта, че са необходими усилия и политическа воля за постигане на осезаеми резултати, особено в борбата с организираната престъпност.

Отново бе изразена сериозна загриженост относно състоянието на свободата на изразяване и независимостта на медиите и бе посочено, че това е област, която трябва да бъде разгледана като въпрос с най-висок приоритет. Приветства се създаването на правителствена работна група за защита на журналистите. Изразена бе и загриженост относно дисбаланса между представителите на властите и опозицията в телевизионните канали с национално покритие.

Европейският парламент призовава Сърбия да подобри и защити професионализма, разнообразието и плурализма на медиите, както и да насърчава качествената и разследваща журналистика", се казва в текста на доклада. Европейският парламент изразява съжаление за злоупотребата с медиите от страна на управляващия режим с цел получаване на "несправедливо политическо предимство, атакуване на политическите опоненти и разпространение на дезинформация.

Докладчикът за Сърбия Владимир Билчик заяви, че в този доклад се отправят редица критики, като същевременно се подкрепя пътят на Сърбия към ЕС, с който нейните лидери се ангажираха след изборите през 2022 г.

"Приветствам завръщането на опозицията в сръбската Народна скупщина. Сърбия трябва да се съобрази с външните отношения на ЕС, да продължи вътрешните реформи и да нормализира отношенията си с Прищина. Ако Белград постигне това, то ще бъде общоевропейски успех", допълва Билчик и добавя, че основната му цел е била да представи реалистичен и балансиран доклад, като същевременно подкрепи крайната стратегическа цел на Сърбия, а именно присъединяването към ЕС.

Според него Сърбия все още остава единствената държава кандидат в региона, която не е подкрепила санкциите на ЕС срещу Русия.

Докладът за Сърбия беше приет от членовете на ЕП с 508 гласа "за", 76 "против" и 37 "въздържал се".

В доклада за Косово депутатите подчертаха добрите резултати в борбата с корупцията, като добавиха, че са необходими повече подобрения в областта на съдебната система.

Членовете на ЕП приветстваха кандидатурата на Косово за членство в ЕС и сключването на дългоочакваното споразумение за либерализиране на визовия режим за неговите граждани. Като оценяват високо постиженията на Косово в областта на реформите, свързани с ЕС, като например борбата с организираната престъпност и корупцията, те подчертаха, че темпото на процеса на присъединяване ще зависи от напредъка в областта на върховенството на закона, основните права и подобренията в правния ред на страната.

Членовете на ЕП изразиха съжаление, че инициативите за включване на сръбската общност в политическите, социалните и икономическите структури на Косово остават много ограничени, и призоваха правителството на Косово и представителите на косовските сърби да преодолеят междуобщностните разделения.

Докладчикът за Косово Виола фон Крамон-Таубадел заяви, че в доклада ясно се призовава за пълното прилагане на всички съответни споразумения в рамките на диалога между Сърбия и Косово, включително създаването на Общност на общините със сръбско мнозинство.

" Искрено се надявам, че Охридското споразумение ще донесе ползи за Косово и ще допринесе за по-нататъшното нормализиране на отношенията със Сърбия", заяви Фон Крамон и добави, че ЕП с радост потвърждава, че дългоочакваното либерализиране на визовия режим ще бъде предоставено на всички граждани на Косово от 1 януари 2024 г.

По време на пресконференцията тя призова сърбите в северната част на Косово да се върнат в косовските институции.

Докладът за Косово беше приет с 452 гласа "за", 87 гласа "против" и 76 гласа "въздържал се", съобщава БГНЕС

Сподели:
Тръмп вече има фаворите, който да бъде специален пратеник в Украйна

Тръмп вече има фаворите, който да бъде специален пратеник в Украйна

Става дума за Кийт Келог, бивш ръководител по национална сигурност в Белия дом, който му представи план за край на войната

Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Прокурорите поискаха петгодишна забрана за заемане на обществена длъжност за Льо Пен, което може да ѝ попречи да вземе участие в президентските избори през 2027

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Държавният оператор на електропреносната мрежа „Укренерго“ обяви извънредни прекъсвания на електрозахранването в редица региони