"Хаотичното изтегляне от Афганистан вероятно ще стане катализатор за опитите на Европейския съюз да развие общата си отбрана", заяви дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел на неформална среща на военните министри от Евросъюза в Словения.
Идеята за създаване на европейски сили за бърза интервенция при кризисни ситуации извън ЕС ще бъде обсъждана на редовното заседание на съвета за отбрана през ноември.
Пред май 14 държави от ЕС, сред които Франция, Германия и Белгия, лансираха идеята за общи европейски сили от 5000 души, които да провеждат тренират заедно и да могат да действат заедно и бързо при разрешаването кризи извън Европейския съюз. Според Борел ЕС трябва да си извлече поуки от събитията в Афганистан, защото за разлика от САЩ, Европа не е била в състояние да изпрати военни на летището в Кабул.
Очаква се обсъжданите бързи сили за интервенция да заменят така наречените “бойни групи”, които бяха създадени през 2007 година с идеята да се наместват в конфликти извън ЕС. Те така не и бяха използвани и никога не са участвали в операции.
Една от причините за това е, че държавите, които участваха в тези групи, трябваше сами да ги финансират. Затова сега се обсъжда Европейският механизъм за подкрепа на мира да поеме част от разходите за новите сили за интервенция.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също коментира, че ЕС трябва да се подготви по-добре за бъдещи евакуации на свои граждани в ситуации като тази, която се разигра в Афганистан.
"Нямаме нужда от още едно подобно геополитическо събитие, за да осъзнаем, че Европейският съюз трябва да се стреми към по-голяма автономност при взимането на решения и по-голям капацитет за действие по света" каза Мишел.
Жозеп Борел
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство