Лидерите на 27-те държави от Европейския съюз одобриха използването на антигенни бързи тестове, както и взаимното признаване в цялата общност на резултатите от PCR тестовете за коронавирус. Това се казва в изявлението на срещата на върха на ЕС, която се провежда онлайн тази вечер.
„Днес държавите-членки единодушно се съгласиха с препоръката на Съвета за установяване на обща рамка за използването на бързи антигенни тестове и взаимното признаване на резултатите от тестовете за COVID-19 в целия ЕС“, се казва в него.
Документът подчертава, че решението „ще помогне за смекчаване на разпространението на вируса и ще допринесе за гладкото функциониране на вътрешния пазар“.
„Взаимното признаване на резултатите от теста за SARS-CoV2 от сертифицирани здравни органи е от съществено значение за улесняване на трансграничното движение, проследяване и лечение на заразените при трансгранични контакти“, се казва в него.
Следователно всички страни от ЕС трябва да приемат резултатите от бързите антигенни тестове и PCR тестовете. В допълнение, препоръката на Съвета включва „споделяне на стандартизиран набор от данни (чрез цифрова платформа), разработване на общ списък с бързи тестове за COVID-19 за антигени, определяне на приоритети на ситуации за използване на такива тестове (например контакти с потвърдени случаи, групи от огнища) и много други", се казва в изявлението.
Паспортът за ваксиниране да е медицински документ, а не за пътуване на този етап" - това са заявили част от европейските лидери на провеждащата се видеоконференция, посветена на отговора на Covid-19.
Информиран източник уточни, че досега са се изказали 12 от тях, както и върховният представител по външната политика Жозеп Борел.
Лидерите са подчертали, че остават много въпроси за прозрачността и графика за доставка на различните ваксини. По повод ограничителните мерки те са заявили, че границите трябва да останат отворени, но са призовали за ограничаване на пътуванията, които не са от първостепенно значение, съобщи БГНЕС.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство