Талибанските бойци контролират 65% от афганистанската територия и заплашват да завземат 11 столици на провинции, съобщи ЕС, цитиран от „Нешънал“.
Представител на Брюксел заяви, че талибаните се опитват да откъснат Кабул от силите в северната част на страната, които подкрепят афганистанското правителство.
Длъжностното лице каза на брифинг в белгийската столица, че все повече афганистанци напускат домовете си, като много от тях се отправят към Иран.
Доставянето на хуманитарна помощ на афганистанците става все по-трудно поради боевете между талибаните и правителствените сили.
Някои държави са наредили на своите граждани да напуснат Афганистан, тъй като боевете ескалират след напускането на американските и натовските войски.
Военни инсайдери заявиха, че чуждестранните посолства бързат да унищожат резервни оръжия, за да не попаднат в ръцете на талибаните.
Няколко столици на провинции вече бяха завладени от бойците, които управляваха Афганистан, докато инвазията, ръководена от САЩ, не ги отстрани от властта през 2001 г.
След изтеглянето на сухопътните войски САЩ нанесоха въздушни удари в подкрепа на правителствените войски, но заявиха, че от Афганистанските сили зависи да защитават страната си.
Оценката на Европа, че талибаните са завзели около две трети от страната, идва след като бойците твърдят, че контролират 85% от нейните провинции.
Представители на ЕС определиха ситуацията в Афганистан като предизвикателна, но „не отчайваща“. Те казаха, че Брюксел иска да избегне Афганистан да изпадне в състояние на гражданска война и да предизвика „огромен миграционен поток“ към границите на Европа.
Повече от един милион са потърсили убежище в Европа по време на миграционната криза през 2015 г., много от които бягат от Сирия и Ирак.
Положението в Афганистан е различно от кризите в Сирия и Ирак, тъй като има солидно правителство и признати власти, каза служителят. Но нараства натискът върху правителствата на ЕС да спрат да депортират хора в Афганистан поради влошаващото се положение.
Ръководителят на ООН по правата на човека Мишел Бачелет заяви, че има съобщения за деяния, които могат да се равняват на военни престъпления или престъпления срещу човечеството. Те включват, както тя каза, „дълбоко обезпокоителни доклади“ за екзекуции на капитулиращите правителствени войски.
„Хората с основание се опасяват, че завземането на властта от талибаните ще заличи придобивките за правата на човека през последните две десетилетия“, каза тя.
Смята се, че около 400 000 афганистанци са били изселени от домовете си тази година.
Страната също е изправена пред суша и трета вълна от инфекции на Covid-19, каза Антонио Виторино, ръководител на Международната организация по миграция. Той каза, че бойците и съседните държави трябва да направят всичко възможно, за да останат отворени граничните пунктове, за да се даде възможност за хуманитарна помощ.
„Тези фактори оставят почти половината от населението на Афганистан в нужда от спешна помощ, като се очаква нуждите да продължат да нарастват“, каза той. „Призовавам също международната общност и нашите донори да подкрепят усилията ни и да не изоставят Афганистан в този критичен момент“, съобщава БГНЕС
Още от Свят
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно
Ангела Меркел: Ако не бях блокирала Украйна за НАТО, пълномащабната война щеше да започне по-рано
Бившият канцлер изрази също загриженост относно заплахите на Путин за използване на ядрено оръжие: