Създадохме Комисия за дезинформацията, която ще се занимава с въпросите свързани с COVID-19, както и тези за ЕС. Увеличихме всички наши усилия за борба с дезинформацията, невярната информация и външната намеса. Това съобщи в ефира на "Денят на живо с Наделина Анева" по Канал 3, Искра Михайлова, евродепутат и зам.-председател на групата "Обновете Европа".
„Франция много държи на правото си да бъде домакин на ЕП и прави всичко възможно той да заседава, взето е решение от септември това да се случи. Там имаше много сериозни пикове на епидемията от коронавирус, но като че ли сега положението е по-добре. Швеция имаше сериозни проблеми и все още ги има, благодарение на начина, който избраха за справяне с пандемията”, допълни тя.
Пандемията показа, че Европа има нужда от промени, от солидарност, общоевропейска политика. Да, трудно е Европа да има обща здравна политика, но може да съдейства. Третият "стълб" е именно за подпомагане на страните членки, там където имат нужда.
"В ЕС политиките, които са в компетенцията на страните членки, ЕК може да се намеси. Истина е, че първоначално имаше стрес, но след това имаше мобилизация. Бяха въведени зелените коридори, тъй като имаше голям риск от сериозна криза за снабдяването на ЕС. Отделно много бързо бяха взети решения за подпомагане на страните членки. Трудно може да се помогне на всеки болен, но може да положат общи усилия за създаването на ваксини", подчерта евродепутатът.
"Ще се работи върху механизъм , който в ситуации на кризи, пандемии, да се задейства. Българският комисар Мария Габриел направи и невъзможното да се инвестират пари за създаването и производството на ваксина и предпазни средства. Получаваме доста обнадеждаваща информация за ваксините от фирмите, които работят”, подчерта Михайлова.
Още от Свят
Путин лъже и маже: Няма причина за паника относно спада на руската рубла
На 27 ноември Руската централна банка определи официалния си обменен курс на валутата на 108 спрямо щатския долар. Това е с около 10% по-малко, отколкото преди седмица.
Двама от задържаните в Лондон българи се признаха за руски шпиони, трима отричат
„Между 2020 г. и 2023 г. тези обвиняеми, заедно с редица други лица, са шпионирали в полза на Русия“
ЕК предупреди България и още 23 страни, че не са транспонирали директива за киберсигурност
Сащо и за директивата за устойчивост на критичните обекти