6 Декември, 2025

Евродепутатите обсъдиха новата методология за разширяването на Европейския съюз

Евродепутатите обсъдиха новата методология за разширяването на Европейския съюз

Новата методология за разширяването на Европейския съюз стана част от дебатите в първия ден от февруарската сесия на Европейския парламент. В сряда евродепутатите ще излязат с резолюция за позицията си за новата методология, а по време на дебатите сега всички те се обединиха около позицията, че без върховенство на закона и силни правителствени институции не може да се говори за присъединяване на страни кандидатки.

През октомври Франция, Нидерландия и Дания попариха мечтата за европейските звезди на Северна Македония и Албания, а аргументът беше, че е нужна промяна в начина, по който се водят преговори. Три месеца по-късно Еврокомисиятапредстави новите правила -  преговорите се фокусират върху 6 тематични групи или клъстъри, като времевата рамка за всяка от тях е 1 година. Първо се започва с върховенство на закона и тази глава се затваря последно, а преговорните глави могат да бъдат отваряни отново при нужда.

Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели представи в пленарната зала новата методология.

"Държавите кандидатки трябва да изпълнят обещанията си за реформи, а Европейският съюз трябва да отговори, когато това се случи. За да повишим доверието в процеса, ще има по-силен фокус върху фундаменталните свободи", посочи Вархели.

От всички парламентарни групи в Страсбург посланието беше в един дух – върховенство на закона и реален ангажимент на Европа да върне европейската перспектива на страните от Западните Балкани. Натали Лоазо – евродепутат от Франция, от групата "Обнови Европа" заяви:

"Това не е просто празна декларация, а нещо, което ни обединява. Имаме прекалено много врагове около нашия съюз и не ни трябват повече."

Най-често споменаваната държава кандидатка беше Сърбия. Виола фон Крамон Таубадел от групата на Зелените:

"Без функционираща демокрация, без върховенство на закона и добро управление няма какво да говорим. Върховенството на закона и медийният плурализъм са в упадък в Сърбия от началото на преговорите през 2014 г. и въпреки това се преструваме, че нищо не се случва."
Сподели:

Коментари (0)

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.