30 Ноември, 2024

Европейските либерали категорични: България, Румъния и Хърватия заедно в Шенген

Европейските либерали категорични: България, Румъния и Хърватия заедно в Шенген

Европейските либерали безапелационно гласуваха за едновременното приемане на България, Румъния и Хърватия в Шенген.

След обявяването на решението на Нидерландия, че ще се съгласи Румъния и Хърватия да се присъединят към Шенгенското пространство, но ще блокира приемането на България, Съветът на партия АЛДЕ, който се събра на второто си заседание за годината в Братислава, гласува резолюция за приемането на България, Румъния и Хърватия заедно в Шенген.

В текста ясно е описана позицията на ЕК, която признава, че държавите изпълняват необходимите условия за присъединяване към Шенгенското пространство и призовава Съвета да предприеме необходимите стъпки за приемането им.

В резолюцията е подчертана категоричната позиция на групата „Обнови Европа“ в ЕП, която настоява за край на дискриминационното изключване, което оказва отрицателно въздействие върху свободното движение на граждани и вреди на единния пазар. В заключение текстът гласи: „Партиите членки на АЛДЕ да изразят публично подкрепата си за присъединяването на България, Хърватия и Румъния към Шенген.“

В качеството си на лидер на европейските либерали, българският евродепутат Илхан Кючюк категорично заяви:

„България има право да бъде част от Шенген, защото отговаря на всички критерии, които регламентират това членство. Единайсет години Комисията и Парламентът настоятелно призовават за решение на Съвета и признават готовността на България и Румъния, но без резултат. Двойният стандарт създава усещане за несправедливост у гражданите. Въпрос на силна политическа воля и отговорност е България да стане пълноправен член на Шенген. Българските граждани не са по-малко европейски граждани. Решението на Нидерландското правителство е несправедливо!“

По думите на Кючюк, цитирани от БГНЕС, ЕС не може да бъде геополитически актьор, ако съществува двоен стандарт за държавите членки.

Сподели:
Политическото бъдеще на Камала Харис - несигурно и все по-трудно

Политическото бъдеще на Камала Харис - несигурно и все по-трудно

Какво се надява да постигне вицепрезидентката на Джо Байдън след поражението си от републиканския милиардер

САЩ одобриха продажбата на F-16 и части за радари на Тайван на стойност 320 млн. долара

САЩ одобриха продажбата на F-16 и части за радари на Тайван на стойност 320 млн. долара

Доставката ще подобри способността на страната да посреща настоящи и бъдещи заплахи, като поддържа оперативната готовност на флота от самолети F-16

Защо рублата се срина?

Защо рублата се срина?

Кои продукти ще изчезнат от рафтовете в Русия, какво ще стане с ипотеката и защо руснаците  трябва спешно да изтеглят спестяванията си от банките