Свят
Европейският COVID-сертификат: Максимум 12 месеца валидност, свободно движение без дискриминация
Сертификатите за ваксинация трябва да се въведат в ЕС за максимален период от 12 месеца. Това изискване се съдържа в преговорната позиция на Европейския парламент, одобрена на сесията на ЕП в Брюксел.
"Днес Европейският парламент прие преговорната си позиция по предложението за издаване на сертификат, потвърждаващ правото на свободно движение в Европа по време на пандемия. Членовете на Европейския парламент се съгласиха, че новият „сертификат за COVID-19 на ЕС ", вместо предложения "цифров зелен сертификат" от Европейската комисия, трябва да е валиден 12 месеца, а не повече“, се казва в документа.
Сертификатът за Covid-19 трябва да улеснява свободното движение без дискриминация в целия Европейски съюз, заяви Европейският парламент.
Необходими са универсални, достъпни, навременни и безплатни тестове в целия ЕС.
ЕС COVID-19 сертификатите не са документи за пътуване.
Държавите-членки не трябва да налагат карантини/тестове на притежателите на сертификати.
Документът, който може да бъде в дигитален или хартиен формат, ще потвърждава, че човек е бил ваксиниран срещу коронавирус или, като алтернатива, че има скорошен отрицателен резултат от тест или се е възстановил от инфекция.
Европейските сертификати за COVID-19 обаче нито ще служат като документ за пътуване, нито ще станат предпоставка за упражняване на право на свободно движение, казват евродепутатите.
Законодателното предложение за граждани на ЕС беше одобрено с 540 гласа „за“, 119 „против“ и 31 „въздържали се“, докато предложението за граждани на трети държави се прие с 540 гласа „за“ и 80 „въздържали се“. Гласуването се проведе вчера, а резултатите бяха обявени днес сутринта. Парламентът и Съветът вече са готови да започнат преговори. Целта е да се постигне споразумение преди летния туристически сезон.
Притежателите на сертификат за COVID-19 на ЕС не трябва да подлежат на допълнителни ограничения за пътуване, като карантина, самоизолация или тестване, според Парламента. Депутатите също така подчертават, че за да се избегне дискриминация срещу неваксинираните и поради икономически причини, страните от ЕС трябва да „осигурят универсални, достъпни, навременни и безплатни тестове“.
Парламентът иска гаранции, че сертификатът на ЕС работи заедно с всяка инициатива, създадена от държавите-членки, която трябва да спазва същата обща правна рамка.
Държавите-членки трябва да приемат сертификатите за ваксинация, издадени в други държави-членки за лица, на които е приложена разрешена за употреба в ЕС ваксина от Европейската агенция по лекарствата (EMA) (в момента Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Janssen), казват евродепутатите. От държавите-членки ще зависи дали ще приемат и сертификати за ваксинация, издадени в други държави-членки за ваксини, изброени от Световната здравна организация (СЗО).
Сертификатите ще бъдат проверявани, за да се предотвратят измами и фалшификации, както и за да се установи автентичността на електронните печати, включени в документа. Личните данни, получени от сертификатите, не могат да се съхраняват в държавите-членки на дестинацията и няма да бъде създадена централна база данни на ниво ЕС. Списъкът на субектите, които ще обработват и получават данни, ще бъде публичен, за да могат гражданите да упражняват правата си за защита на данните съгласно Общия регламент за защита на данните, съобщава БГНЕС.
Още от Свят
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин