На САЩ се е наложило да убеждават някои от европейските си съюзници за заплахата от възможно нахлуване на Русия в Украйна, като за целта се е наложило да им предоставят разузнавателни данни, съобщава Financial Times като се позовава на източници от НАТО.
"Цяла седмица непрекъсната дипломатическа работи на САЩ с европейските представителство, подкрепени от размяна на разузнавателни данни, помогна да бъдат убедени някои скептично настроени столици, включително Берлин, в това, че Кремъл скоро може да вкара свои войски в Украйна", пише медията.
Източниците на Financial Times определят такова ниво на обмен на разузнавателни данни "нехарактерен", а характерът на информацията като "извънредно всеобхватна".
"Много от съюзниците ни не бяха убедени, че се случват сериозни неща", коментирал един от тях.
Припомняме, че в кроя на октомври разузнаването на САЩ забеляза "необичайно преместване на военна техника и военни на западния руски фланг", а списание Politico публикува снимки на руска военна техника.
По различни оценки в близост до украинската граница са съсредоточени до 100 хиляди руски военнослужещи.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс