Снимка: Wikimedia
Конституционният съд на Франция отхвърли искането за организиране на референдум за оспорваната пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон, предаде АФП.
Около 250 депутати от лявата опозиция поискаха публично гласуване в опит да попречат на Макрон да увеличи пенсионната възраст от 62 на 64 години, което предизвика четиримесечни протести и стачки.
Конституционният съд отхвърли искането с мотива, че то не отговаря на необходимите критерии за провеждане на референдум, се казва в изявление на съда.
Макрон подписа закона за пенсионната реформа, като промените трябва да влязат в сила по-късно тази година.
Опозиционните депутати не са се отказали от усилията си да му попречат, като на 8 юни в парламента ще бъде представен законопроект, който цели да отслаби ключови части от новия закон за пенсиите.
Но дори и да бъде одобрен в долната камара на парламента, където управляващата партия е в малцинство, законопроектът едва ли ще успее да премине през горната камара на Сената.
Профсъюзите призоваха за 14-и ден на протести в цялата страна през юни.
В отговор на решението на Конституционния съд стотици протестиращи излязоха по улиците на западния град Нант.
Някои кофи за боклук бяха запалени и поне един човек беше арестуван, припомня БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар