24 Ноември, 2024

"Гардиън": Тръмп наистина може да отиде в затвора

"Гардиън": Тръмп наистина може да отиде в затвора

Доналд Тръмп

Обвинителният акт може да не окаже голямо влияние върху политическите перспективи за Тръмп

Той наистина може да отиде в затвора. Доналд Тръмп току-що стана първият бивш президент в американската история, изправен пред федерални наказателни обвинения, пише в. „Гардиън“.

Вчера стана известно,  че Тръмп е бил обвинен за предполагаема злоупотреба със секретни документи в имението си Мар а Лаго във Флорида. Съобщава се, че той е обвинен по седем пункта, включително умишлено задържане на класифицирани документи, касаещи националната отбрана, в нарушение на Закона за шпионажа, както и даване на неверни изявления. 

Той трябва да се изправи пред съда в Маями, Флорида, във вторник следобед. “Гардиън“ също така посочва, че действията на американското министерство на правосъдието са впечатляващи, защото повдигат важни въпроси: какво е правил Тръмп с правителствените тайни; в резултат на процеса Тръмп може скоро да се присъедини към прословутия клуб, който включва Силвио Берлускони от Италия, Никола Саркози и Жак Ширак от Франция и Пак Гън-хе и Ли Мюн-бак от Южна Корея. Всички са били преследвани и осъдени за корупция през последните 15 години. 

Това е последният стрес тест на Тръмп за американската демокрация: може ли държавата да търси отговорност от бивш президент и да прилага върховенството на закона? Вестникът припомня случая с Ричард Никсън, който можеше да бъде изправен пред федерални обвинения за аферата Уотъргейт.

“Ню Йорк таймс”, цитиран от БТА, посочва, че стъпката на министерството на правосъдието е важна от правна и политическа гледна точка, обвинявайки Тръмп в неправилно боравене с класифицирани документи, които е запазил при напускането на поста си, а след това е възпрепятствал усилията на правителството да ги получи обратно.

Това поставя страната в извънредно положение, като се има предвид статутът на Тръмп не само като някогашен главнокомандващ, но и като настоящ кандидат за президентската номинация от Републиканската партия през 2024 г., който ще се изправи срещу президента Байдън, чиято администрация сега ще се стреми да осъди потенциалния съперник за множество престъпления, допълва изданието. 

“Лос Анджелис таймс” цитира поста на Тръмп в социалната му мрежа “Трут сошъл”: "Корумпираната администрация на Байдън информира адвокатите ми, че съм обвинен. Никога не съм си представял, че е възможно такова нещо да се случи на бивш президент на Съединените щати… Аз съм невинен човек. Аз съм невинна личност.”

Въпреки че е известно естеството на някои от документите, намерени у Тръмп - например, че е държал писма от севернокорейския диктатор Ким Чен-ун - все още не е ясно какви други класифицирани материали са били намерени в Мар а Лаго и какви щети за националната сигурност е причинило притежаването им, ако е имало такива, посочва “Ню Йорк таймс”.

Пресата посочва, че обществената подкрепа за бившия президент Доналд Тръмп остава забележително стабилна, въпреки безпрецедентните правни предизвикателства, пред които е изправен и само скромно мнозинство от американците смята поведението му за правещо го негоден да се занимава с политика.

Обвинителният акт може да не окаже голямо влияние върху политическите перспективи за Тръмп. На въпроса дали правните рискове, пред които се изправя бившият президент, ще се отразят на мнението им за него, две трети от поддръжниците му отговарят, че това няма да има значение, сочи проучване на “Ю Ес Ей тудей/Съфолк” от април.

Общо 57% от избирателите, включително една трета от демократите, са заявили, че повдигането на отделни обвинения срещу Тръмп в Ню Йорк по-рано тази година е политически мотивирано, показва проучване от април на Асошиейтед прес и Центъра за изследване на общественото мнение НОРК.

Като цяло малко под половината от американците смятат, че бившият президент умишлено е направил нещо нередно в начина, по който е боравил с класифицираните документи, установи проучване на Ей Би Си/”Вашингтон пост” по-рано тази година. Освен това 29% от анкетираните смятат, че той може би неволно е направил нещо нередно, а 20% - че не е направил нищо нередно.

“Индипендънт” посочва, че републиканците, включително съперниците на Тръмп от партията, се обединиха зад бившия президент и критикуват “използването на федералните правоприлагащи органи”. Губернаторът на Флорида Рон Десантис, основният съперник на Тръмп за републиканската президентска номинация, реагира в Туитър на обвиненията срещу бившия президент, като заяви, че "използването на федералните правоприлагащи органи представлява смъртна заплаха за свободното общество“. “Ню Йорк таймс” видя  в това задаване на въпроса защо Хилари Клинтън и Хънтър Байдън не са били обвинени.

Шефът на “Тесла” Илон Мъск написа в Туитър: “Изглежда, че има много по-голям интерес към преследването на Тръмп в сравнение с други хора в политиката“. Според Мъск е много “важно съдебната система да опровергае това, което изглежда като диференцирано правоприлагане, или ще загубят общественото доверие.“
Сподели:

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков

Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове

Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт

Израел към САЩ: Продължаваме решителните действия срещу "Хизбула"

Кац даде висока оценка на усилията на САЩ