25 Ноември, 2024

Гърция е близо до признаването на Косово

Гърция е близо до признаването на Косово

Съществува много реална възможност петте държави от Европейския съюз, които досега не са признали независимостта на Косово - Гърция, Испания, Кипър, Словакия и Румъния - да променят позицията си преди крайния срок, определен от плана на Шолц и Макрон от 13 точки , а най-близо до признаването в момента е Гърция, твърди "Данас" по сведение на собствени източници.

Последният план от 13 точки на Германия и Франция, за който пишат медиите, за диалога между Белград и Прищина и окончателното нормализиране на отношенията на базата на взаимно признаване, предвижда всички останали пет страни от ЕС да признаят независимостта на Косово като споразумение, което трябва да получи пълна легитимност на ниво ЕС. Новият план, вдъхновен от френския президент и германския канцлер, предвижда нова рамка за диалог между Косово и Сърбия, която ще изисква двете страни да постигнат окончателно официално споразумение за признаване през следващия 10 години, което би било предпоставка за членство на двете страни в ЕС.

„Ако предложението бъде прието, независимостта на Косово ще бъде приета от петте останали страни от ЕС, като Сърбия ще има значителна финансова помощ и ще бъде призната за регионална сила“, съобщава "Albanian Post". От петте останали държави - Гърция, Испания, Словакия, Румъния и Кипър, Гърция в момента е най-близо до признаването на независимостта на Косово, според източници "Данас" от дипломатическите среди. „Гърция е най-близо до това, защото в момента третира Косово във всичко като независима държава и е само въпрос на време кога ще го направи формално. Досега Гърция не е признала Косово заради интересите на страната и регионалната динамика на отношенията, но основният балкански проблем, който Гърция имаше - спорът със Северна Македония, е решен. Те нямат други пречки пред въпроса за независимост, освен Кипър“, казват източниците. „Ако Гърция направи това, Кипър вероятно ще се възмути, но със сигурност няма да остане единствената страна, която не признава независимостта на Косово, ако ЕС търси единство от своите членове и ако Гърция повдигне въпроса. В такъв случай е само въпрос на време и споразумение кога и Испания ще го направи. За Румъния и Словакия въпросът е още по-прост", заключават източниците. /БГНЕС
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"