Снимката е илюстративна
След най-топлата зима и най-ранната гореща вълна в Гърция властите алармират за риска от сериозен недостиг на вода в разгара на средиземноморското лято.
В началото на юли нивото на водата във водохранилището Морнос на около 200 км западно от Атина, което е основният водоизточник за региона Атика около столицата, е било с 30% по-ниско в сравнение със същия период на миналата година.
А общите запаси за Атика са намалели с почти една четвърт за същия период, според данни на водоснабдителната компания EYDAP.
Регионът с 3,7 милиона жители, в който живее повече от една трета от населението на Гърция, наскоро беше поставен в режим на "жълта тревога" от EYDAP, която призова хората да намалят потреблението, за да се поддържат резервите на устойчиво ниво.
На гръцките острови, които обикновено разчитат на кладенци и инсталации за обезсоляване на вода, проблемът е още по-остър.
Допълнителен натиск оказват и милионите туристи, които всяко лято се стичат по плажовете на страната и увеличават броя на местното население.
На някои острови, страдащи от свръхтуризъм, търсенето на вода през лятото "понякога е 100 пъти по-голямо, отколкото през зимата", каза Никитас Милопулос, професор по управление на водните ресурси в Университета на Тесалия.
Милопулос заяви, че проблемът с масовия туризъм се усложнява от лошото управление на водите.
В края на юни за остров Лерос на Додеканезите беше обявено едномесечно извънредно положение.
Съветът на острова отбеляза неизправности в инсталацията за обезсоляване на вода, обвинявайки я в "лоша поддръжка в миналото".
Други острови, застрашени от недостиг на вода, са Сифнос в Цикладите, Хиос в северната част на Егейско море и Лефкада и Корфу в Йонийско море.
Кметът на Сифнос, Мария Надали, разкритикува "прекомерното потребление на вода за плувни басейни и поливане на големи градини".
В Лефкада Михалис Макропулос, местен жител и писател, осъди "плачевната" ситуация, при която "водата беше спряна в края на юни за четири последователни дни".
В статия в местен вестник той обвини "години на лошо управление от страна на общинските власти" и "неконтролираното развитие на туризма без адекватна инфраструктура".
През юли министър-председателят Кириакос Мицотакис пътува до Лефкада, за да обяви "един от най-големите проекти за водоснабдяване в Гърция, който да покрие нуждите".
Недостигът на вода се задълбочава от силните горещини, които според учените поне отчасти са резултат от предизвиканото от човека изменение на климата.
Най-меката гръцка зима в историята е последвана от по-високи средни температури през тази пролет.
Миналия месец най-ранната гореща вълна в страната доведе до най-горещия юни от 1960 г. насам, като в много части на страната температурите достигнаха 43 °C.
Горещината е предизвикала и увеличаване на броя на горските пожари, като през миналия месец са регистрирани над хиляда, което е повече от два пъти повече от същия месец на миналата година, твърдят властите.
Ръководителят на водоснабдителната компания EYDAP, Хараламбос Сачинис, заяви, че е изготвен "специален план" "за справяне с екстремния недостиг на вода", включващ инвестиции в размер на около 750 млн. евро.
Елисавет Фелони, хидролог от Националния технически университет в Атина, заяви, че компанията планира да използва и езерото Илики, на около 85 км северозападно от Атина, като допълнителен източник за спешни случаи наред с основния резервоар Морнос.
"Това обаче е енергоемко решение, тъй като водата трябва да се изпомпва нагоре, докато потокът Морнос има естествен наклон", каза тя.
"За по-добро управление на водите е необходимо да се създаде централен орган, който да разработи цялостен подход към ресурсите в цялата страна", каза тя, цитирана от БГНЕС
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis