Германия предупреди Мали в сряда, че сделката с руската частна военизирана група "Вагнер" „ще постави под въпрос" разполагането на Германия в западноафриканската страна като част от мисиите на ООН и ЕС.
"Ако правителството на Мали направи такава сделка с Русия, то това противоречи на всичко, което Германия, Франция, ЕС и ООН правят в Мали през последните осем години", написа министърът на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер в Tуитър, съобщи БГНЕС.
Френският президент Еманюел Макрон е ядосан от отстъплението по отношение на ангажиментите за споделяне на властта и демократичното управление, както и от решенията за освобождаване на хвърлени в затвора джихадисти в замяна на заложници.
Франция преустанови военното сътрудничество с Мали миналия юни, а Макрон обяви планове за закриване на бази в северната част на Мали и намаляване на присъствието на френски войски в региона.
Пристигането на руски наемници в Мали ще бъде "червена линия" за Макрон, подчертал един от френските източници, като добавил, че Париж може да изпрати своите войски, разположени в страната, в съседен Нигер.
През последните години руски паравоенни формирования, "инструктори по сигурността", компании и съветници станаха все по-влиятелни в разкъсаната от война Централноафриканска република (ЦАР), чиито отношения с Париж също се влошиха.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.