18 Юни, 2026

Гиър: Окуражени сме от положителното развитие на отношенията между РСМ и България

Гиър: Окуражени сме от положителното развитие на отношенията между РСМ и България
Дейвид Гиър


„През последните няколко дни всички сме окуражени и похвалихме усилията на Северна Македония и България относно скорошно започване на преговори за присъединяване“, каза днес посланикът на ЕС в страната Дейвид Гиър.

На пресконференция в Битоля посланик Гиър посочи, че преодоляването на различията между двете съседни държави ще даде възможност за започване на преговори за присъединяване с Европейския съюз.

"Винаги сме призовавали Република Северна Македония и Република България да разговарят, за да преодолеят различията. През последните няколко дни всички бяхме насърчени от усилията на двете страни в преследването на преговорите за присъединяване те да започнат възможно най-скоро. Но докато това се случи, мисля, че е много важно всички заинтересовани страни да се съсредоточат върху процеса на реформи, върху прилагането на реформи, които ще доближат страната до Европейския съюз. Необходими са практически стъпки за напредване на реформите и колкото по-бързо се провеждат реформите, толкова по-кратък е пътят на страната към ЕС. Окуражени сме от положителното развитие и събитията през последните няколко дни", каза посланик Гиър, цитиран от БГНЕС
Сподели:
Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението

Плетенчук: За руснаците започва ад!  Готвят се за украински десант в Крим

Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим

„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС

Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

Коментари (0)