Европа е изправена пред многобройни и последователни кризи. Причините за това са руската инвазия в Украйна, опасенията от прекъсване на енергийните доставки поради антируските санкции, инфлацията, икономическият спад, имиграцията и бежанската вълна.
Освен това европейските страни са изправени пред необичайни горещини и суша, което ще затрудни снабдяването им с електроенергия през предстоящата зима.
Западът не е преживявал толкова дълбока, сложна и опасна криза, каквато е разривът с Русия, от началото на 90-те години на миналия век, т.е. от разпадането на Съветския съюз и Югославия и подписването на Договора от Маастрихт, който постави началото на икономическата и политическата интеграция и на "Европа без граници".
Основният принцип на сигурността е отсъствието на заплахи. Исторически погледнато, "сигурност" се отъждествява с военна сигурност, защита срещу въоръжено нападение или военен конфликт. Но през ХХ век разбирането за "сигурност" се разшири, за да включи всичко - от икономиката до околната среда и социалните въпроси.
Ливанският "Al Mayadeen" очертава главните проблеми, които в момента застрашават европейската сигурност.
1. Военна сигурност
Военната сигурност позволява на европейските държави да провеждат независима политика и да се защитават военно. Това до голяма степен се постига чрез разполагането на военни бази на САЩ и НАТО в Европа.
2. Енергийна сигурност
В допълнение към опасенията, че Русия ще спре напълно доставките на газ, което ще доведе до по-високи сметки за енергия и необходимост от рационализиране на потреблението на енергия през зимата, необичайната гореща вълна и сушата сериозно изостриха енергийната криза в Европа.
Намаляването на нивата на реките и езерата доведе до пресъхване на водноелектрическите резервоари и до намаляване на производствения им капацитет. Всъщност производството на водноелектрическа енергия в Западна Европа през второто тримесечие на 2022 г. е намаляло с 20% в сравнение със средната годишна стойност. По официални данни през юли 2022 г. водохранилищата във Франция и Испания са имали най-ниските си нива от повече от две десетилетия.
Засушаването и недостигът на вода нарушават и охлаждането на атомните електроцентрали. Това означава, че трябва да се произвежда повече електроенергия с помощта на природен газ. В Швейцария например една от трите атомни електроцентрали трябваше да прекрати производството си поради необичайно високите температури и падането на нивото на водата.
Норвегия, от своя страна, реши да ограничи износа на електроенергия, за да спре повишаването на цените на енергията, да даде приоритет на запълването на собствените си съоръжения за съхранение и да гарантира енергийната сигурност на страната.
3. Продоволствена сигурност
Рекордно високите температури и предизвиканите от тях пожари създадоха много проблеми на европейската хранителна промишленост. Австрия обяви, че стотици риби са умрели поради високите температури в езерото Зикзее. Освен това земеделските стопани стачкуват и демонстрират срещу правителствените политики за намаляване на емисиите на парникови газове, които според тях ще намалят значително селскостопанското и животновъдното производство.
През юли Съвместният изследователски център на Европейската комисия предупреди за намаляване на добивите в резултат на горещото и сухо време и прогнозира 8-9% спад в реколтата от царевица, слънчоглед и соя. Съобщава се, че реколтата от пшеница във Франция е намаляла с 30%. В Европа се наблюдава спад в производството на зехтин и вино, както и на селскостопански и животински продукти.
4. Икономическа сигурност
Намаляването на нивото на водата в големите европейски реки създаде сериозен проблем за транспортните компании. Например спадът на нивото на водата в река Рейн, основната транспортна артерия между Швейцария и Германия, намали доставките на въглища за две германски електроцентрали и създаде допълнителни проблеми за германската промишленост, която е най-силно засегната от антируските санкции.
Няма съмнение, че икономическата сигурност е свързана със способността на европейските промишлени сектори да издържат на високите енергийни разходи, особено през предстоящия зимен период. От една страна, по-високите лихвени проценти ще намалят възможностите за инвестиции и оттам желанието за вземане на кредити, а от друга - по-високите цени ще намалят покупателната способност на населението, ще съкратят производството и ще задълбочат рецесията.
Трябва да се отбележи обаче, че икономическата сигурност на Европа не е застрашена в краткосрочен план. Но все още има причини за безпокойство. Ситуацията може да се влоши, ако европейските икономики не успеят да се адаптират към трудностите, причинени от антируските санкции, и да изпълнят плановете си за икономически растеж след очаквания период на рецесия.
Суровата зима, с която ще се сблъскат Европа като цяло и управляващият политически елит в частност, високите разходи за живот, нарастващите цени на енергията и намаляващият икономически растеж, са фактори, които ще доведат до ръст на обществено недоволство. Хората ще започнат да говорят, че са управлявани от група бюрократи, които определят европейската политика от своите "кули от слонова кост" в Брюксел. /БГНЕС
Следете с Фактор
Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
- 18:03, 24 Ноември, 2024
Свят
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
- 17:56, 24 Ноември, 2024
Свят
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
- 17:20, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Ердоган ще се стреми да увеличи търговията с Русия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция