Мухитин Атаман, „Дейли Сабах”
В съвременното глобално и регионално развитие визията за отчуждаването на Турция от западния свят не е нищо друго освен проява на идеологическа слепота.
След като Партията на справедливостта и развитието (Партия АК) дойде на власт през 2002 г., настъпи парадигматична трансформация във външнополитическата ориентация на Анкара. След бурните събития в Близкия изток и Арабската пролет турската външна политика претърпя цялостна реформа. Партията АК следва прозападна външна политика през първото десетилетие от управлението си и предприе много значителни стъпки за постигане на пълно членство в Европейския съюз, а през втората декада на управлението си гради по-независима и гъвкава външна политика.
Западните страни изтълкуваха тази нова ориентация като изместване на основната цел и дистанциране на Анкара от Запада. Всички те обаче са наясно, че Турция не е съюзник на Иран в региона, нито естествен враг на Израел. Макар че отхвърля иранския регионален експанзионизъм и израелските нарушения на правата на човека на палестинска територия, основната цел на Анкара е да разработи всеобхватна и приобщаваща регионална политика.
Тази промяна е не само пряк резултат от промените в Турция, но и от промените в западния свят: най-вече в САЩ и ЕС. Докато новите условия принудиха Турция да се концентрира повече върху своите близкоизточни интереси, западните страни наложиха нов подход към външната политика по отношение на Турция и региона. Те поставиха под съмнение членството на Турция в Западния алианс и развиха политически, икономически и културни позиции, противоречащи на националните интереси на Турция.
Свеждането на основата на двустранните отношения до интересите на единия от участниците е просто тесногръдие. Новата вълна от насилие и несигурност в Близкия изток след Арабската пролет накара Турция да засили фокуса си върху сигурността във външната си политика. С други думи, проблемът не е в рационалната и прагматична външна политика на Партията АК, основана на нейните национални интереси, а в западните страни, които направиха идеологически обрат в подхода си към Анкара.
Западните страни следват силна антитурска политика през последното десетилетие. Те не отчитат хаоса в Близкия изток и заплахите за сигурността, насочени към Турция, а това е доказателство, че западната позиция е идеологически сляпа. Вместо да заеме позиция, която отчита и интересите на Турция, тази едностранчива идеологическа интерпретация, за съжаление, става все по-популярна на Запад.
Въпреки че Турция има за цел да развива конструктивни и равноправни отношения с европейските държави, западните страни продължават да алиенират Турция. Регионалните инициативи на Анкара за разрешаване на различни регионални кризи като тези в Сирия, Либия, Сомалия и Катар доведоха до безпокойство в повечето западни столици.
Западните сили като САЩ, Франция и Германия продължават да подкрепят всяка страна или политически актьор, който се изправя срещу Турция. Те подкрепят Армения срещу Турция (и Азербайджан) в Кавказ, за да предотвратят либерализацията на азербайджанските територии и нарастващата роля на Турция в региона. По същия начин бяха подкрепени Гърция, Египет и Израел в Източното Средиземноморие, за да бъде поставена Турция в регионална изолация.
Вместо да се установят рационални отношения с Анкара във време, когато светът е в преход и много регионални кризи заплашват да се глобализират, антагонистичната и отчуждаваща политика към Турция не е нищо друго освен идеологическа слепота.
Въпреки че политиките на Запада за дистанциране и конфронтация ще продължат да вредят на Турция, Западът рискува да загуби повече. Очевидно е нерационално и контрапродуктивно западните страни да се изправят срещу Турция на всички фронтове, тъй като така излагат на риск собствените си стратегически приоритети.
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи