15 Януари, 2026

Ирландският премиер: Има опасност от "спираловидно връщане" на конфликта в страната

Ирландският премиер: Има опасност от "спираловидно връщане" на конфликта в страната

Майкъл Мартин, снимка: news.bg

23 години от "Споразумението от Разпети петък"

Ирландският премиер Майкъл Мартин предупреди срещу "спираловидно връщане" към сектантски конфликт в Северна Ирландия в събота след едноседмични вълнения в британската провинция, съобщават АФП и БГНЕС.

В събота се навърши 23-та годишнина от "Споразумението от Разпети петък" от 1998 г., което сложи край на десетилетия конфликт в региона, отнел 3500 живота.

"Дължим на поколението на споразумението и всъщност на бъдещите поколения да не се връщат обратно към това мрачно място на сектантски убийства и политически раздор", каза Мартин в изявление. "В момента има определена тежест върху онези от нас, които в момента носят отговорността на политическото ръководство да пристъпят напред и да изиграят своята роля и да гарантират, че това не може да се случи."

Полицията съобщи, че безредиците продължават в петък вечерта, макар и в по-малък мащаб спрямо сблъсъците на други места в Белфаст по-рано през седмицата.

Най-ожесточените вълнения през последните години произтичат главно от пробританската юнионистка общност.

Недоволството тлее в някои квартали заради очевидната икономическа дислокация поради Брекзит и съществуващото напрежение с проирландските националистически общности.

Но оттогава насилието се разпространи в националистическата общност в разделената британска провинция. В четвъртък вечерта националистическите бунтовници хвърляха бензинови бомби, фойерверки, тухли и бутилки по редици бронирани полицейски превозни средства, предотвратявайки тяхното придвижване към юнионистки анклав.

Служителите на реда разположиха водно оръдие за първи път от години и отблъскваха нарастващите тълпи до късно през нощта.

В петък бяха планирани шествия в юнионистки общности в Белфаст, но те бяха отменени след новината, че принц Филип - съпругът на кралица Елизабет II - е починал. „Протестите се отлагат като знак на уважение към кралицата и кралското семейство“, обяви набързо издигнат плакат в един юнионистки квартал.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген