24 Ноември, 2024

Ишингер: Европа е заобиколена от огнен пръстен на нестабилност

Ишингер: Европа е заобиколена от огнен пръстен на нестабилност


На конференцията по сигурността в Мюнхен новият президент на САЩ Джо Байдън и отиващият си германски канцлер Ангела Меркел ще се срещнат онлайн. Председателят на Мюнхенската конференция за сигурност (MSC) Волфганг Ишингер сподели с "Дойче Веле" мислите си за новия курс на САЩ, проблемите на Европа и основните акценти в предстоящата конференция.

Слуховете за „голяма изненада“, подготвени от Волфганг Ишингер, се оказаха верни. На 19 февруари в рамките на Мюнхенската конференция за сигурност (MSC) ще има, така да се каже, „спешен" виртуален форум с участието на американския президент Джо Байдън и европейските лидери, включително германския канцлер Ангела Меркел. В онлайн събитието ще участват и лидерите на НАТО, ООН и водещи световни политици в областта на здравето и климата.

Волфганг Ишингер, бивш германски посланик в САЩ и Великобритания, е председател на Мюнхенската конференция за сигурност от 2008 г. За "Дойче Веле" той отбеляза, че очаква с нетърпение да се върне на срещи лице в лице.

"Липсата на пряк и личен физически контакт вреди на дипломацията в дългосрочен план", каза той, цитиран от БГНЕС.

Тази година обаче мащабната конференция за глобалната сигурност, която събира световни лидери в Мюнхен всяка година от февруари 1963 г., бе отложена поради пандемията. И само виртуално събитие ще продължи традицията на срещи на политическия елит.

Отношенията САЩ-ЕС

Джо Байдън стана ръководител на Белия дом преди по-малко от месец. Още от първия ден на новата си позиция той отдели значително внимание на възстановяването на трансатлантическите отношения, които бяха сериозно подкопани през четирите години на президентство на Доналд Тръмп. Тръмп и неговата администрация многократно критикуваха НАТО, заплашваха европейските си съюзници със санкции и по-високи износни мита и се оттеглиха от редица международни договори.

""Европейците трябва да си отговорят на един въпрос: какво, ако след четири години в САЩ бъде избран президент, който застане на позицията на Тръмп", каза Ишингер.

Въпреки продължителните „основни съмнения“, Ишингер с облекчение констатира, че онези, които Байдън е избрал за своите екипи за външна политика и национална сигурност, имат десетилетия опит в трансатлантическите отношения.

Удължаването на договора СТАРТ-3 е друг положителен сигнал.

"Доверието е валутата на дипломацията. Ако не съществува, няма какво много да се постигне. И това беше проблемът в отношенията ни при Тръмп", признава председателят на MSC.

Байдън не е непознат за Конференцията по сигурността - той пътува до Мюнхен многократно от 2009 до 2015 г. и от години участва в американската външна политика, първо в Сената, а след това като вицепрезидент при Обама.

„Съюзите с Америка са най-големият ни актив и да бъдем лидер чрез дипломация означава да застанем отново рамо до рамо с нашите съюзници и ключови партньори“, каза Байдън в началото на февруари в Държавния департамент на САЩ, подчертавайки, че вече няма ясна граница между външната и вътрешна политика.

Не сме заобиколени само от приятели

Волфганг Ишингер се надява, че външната политика ще бъде част и от предизборната кампания преди предстоящите парламентарни избори в Германия през 2021 г. и напомня: „Преди четири години не беше така“.

Според него сигурността и външната политика във ФРГ често отстъпват на заден план в публичните дискусии. За повече от 15 години на власт канцлерът Ангела Меркел е пламенен поддръжник на Европейския съюз до степен, в която тя нарича интересите на ЕС интереси на Германия. Според Ишингер обаче конкретни стъпки често липсват.

„Германските политици не трябва да продължават да казват на своите граждани, че след обединението на Германия живеем в рая и че сега сме заобиколени само от приятели“, отбелязва ветеранът в дипломатическата служба, вярвайки, че това е клише, което дава на германците само илюзията за сигурност.

„Европа е заобиколена от огнен пръстен“, твърди Ишингер, имайки предвид нестабилността, която цари от Мали до Либия, от Сирия до Украйна.

MSC: няколко часа, много проблеми ...

Според организаторите на MSC виртуалното събитие на 19 февруари ще продължи по-малко от три часа, по време на които ще бъдат обсъдени няколко широки теми. Един от въпросите: дали промяната в американската политика ще се ограничи само до риторика? Въпреки че Байдън отхвърли подхода на своя предшественик към дипломацията, някои от неговите политики напомнят на това, което Тръмп направи: твърда конфронтация с Китай, опити за спиране на строителството на газопровода „Северен поток-2“ и искания партньорите от НАТО да изпълнят задълженията си за отбрана в размер на 2 процента от БВП.

Според бившия посланик на САЩ в Германия Джеймс Бинденагел, Германия би искала да види значителни промени в американската външна политика.

"Ако политиката към Китай и Русия, например, остане същата и само тонът се промени, тогава господстващият в Германия стереотип, че Америка не е надежден партньор, само ще се засили", каза той.

Бинденагел, който понастоящем ръководи Центъра за перспективни изследвания в областта на сигурността, стратегическите и интеграционни изследвания (CASSIS) към университета в Бон, вярва, че съвместните усилия за борба с COVID-19 и изменението на климата ще сближат САЩ и европейските им съюзници, както и дискусията за ситуацията около Алексей Навални и "Северен поток-2" може да доведе до разногласия. Това важи особено за Германия, която подкрепя изграждането на газопровода въпреки критиките на САЩ и ЕС.

Ишингер също е критичен към проекта "Северен поток-2", но се противопоставя на санкциите на САЩ и иска тръбопроводът да бъде завършен. В същото време ръководителят на Мюнхенската конференция за сигурност признава, че Германия е зависима от руския газ от дните на Студената война.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства